Przygotowanie do wdrożenia to podstawa
Zakup wycinarki CNC to z perspektywy wielu firm znaczna inwestycja. Należy więc dobrze się do niej przygotować. Aby przekonać się, jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszy w przypadku Twojego zakładu, udziel odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:
- Jakie materiały będą poddawane obróbce,
- Jakiej precyzji wymagasz od urządzeń,
- Czy potrzebujesz urządzeń wspierających produkcję seryjną na dużą skalę,
- Jakie rozwiązania informatyczne wspierające produkcję wykorzystujesz w firmie,
- Czy zależy Ci na automatyzacji procesów,
- Czy infrastruktura jest przygotowana do montażu wycinarki CNC,
- Czy równolegle z wdrożeniem wycinarki planujesz również inwestycje w dodatkowe rozwiązania, takie jak systemy wentylacji.
Poniżej przyjrzymy się przede wszystkim pierwszej z poruszonych kwestii. Jest niezwykle ważna, bo to od wyboru konkretnej metody cięcia zależeć będzie, jakie materiały będzie można obrabiać.
Nowoczesne wycinarki CNC to wyższa efektywność
W każdym przypadku stawiaj na jak najbardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wycinarki CNC z oferty Eckert.com.pl wybierzesz, zyskasz możliwość sterowania urządzeniem i parametrami cięcia z poziomu sterownika.
Oprogramowanie wycinarki zintegrujesz również z innymi narzędziami informatycznymi, które wykorzystujesz w firmie, takimi jak systemy MES czy ERP. To niezbędne, aby optymalizować i automatyzować procesy, dzięki czemu uda Ci się osiągnąć jeszcze wyższą skuteczność i efektywność.
Wycinarki tlenowe i plazmowe – kiedy się sprawdzą?
Cięcie tlenowe, które określa się również mianem cięcia gazowego, to najstarsza metoda obróbki, która znakomicie radzi sobie zwłaszcza w przypadku obróbki stali niskostopowych i niskowęglowych, także skorodowanych blach.
Nowoczesne wycinarki dobrze radzą sobie z materiałami nawet o większej grubości i zapewniają stosunkowo wysoką jakość cięcia (choć ta zależy również od charakteru obrabianego materiału). Skuteczną alternatywą są wycinarki plazmowe.
Plazmowy łuk elektryczny pozwala na bardzo precyzyjne cięcie materiałów przewodzących prąd elektryczny. Przede wszystkim ten rodzaj urządzeń wykorzystuje się więc do obrabiania różnego typu metali. Olbrzymimi zaletami jest duża prędkość cięcia i bardzo wysoka jakość, nawet w przypadku cienkich materiałów.
Wycinarka wodna CNC i cięcie laserem
Strumień wody pod wysokim ciśnieniem, który można wzbogacić o domieszkę ścierniwa zwiększającego właściwości penetracyjne, to bardzo efektywna metoda obrabiania zróżnicowanych materiałów. W przeciwieństwie do metod termicznych nie mamy tu do czynienia z rozszerzoną strefą wpływu ciepła.
Może być to efektywna wycinarka CNC do drewna, która znakomicie poradzi sobie również z ceramiką, metalami czy tworzywami sztucznymi. Wycinarka laserowa CNC charakteryzuje się podobną uniwersalnością. Gwarantuje bardzo wysoką precyzję i szybkie tempo pracy. W tych przypadkach koszty inwestycji w urządzenia są rzecz jasna wyższe, jednak dla wielu przedsiębiorstw są przepustką do efektywnego obrabiania wielu materiałów, których nie można ciąć tlenowo lub plazmowo.