Wady wzroku są powszechnym zjawiskiem i to u osób w różnym wieku. Warto byłoby więc dowiedzieć się, które z nich występują najczęściej i czym się charakteryzują. Przydatne będą też informacje na temat tego, jakie są objawy poszczególnych wad wzroku i w jaki sposób można poddawać je korekcji.
Miopia – jakie są jej przyczyny i czym się objawia?
Miopia, czyli innymi słowy krótkowzroczność jest wadą wzroku, w której powstawaniu bardzo dużą rolę odgrywają czynniki natury genetycznej. Sporo winne są też czynniki środowiskowe, a więc coraz częstsze i dłuższe korzystanie z komputera czy smartfona. Jeśli chodzi o objawy, najbardziej charakterystyczne jest niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Mogą pojawiać się też kłopoty z czytaniem tekstu z daleka. Charakter odczuwanych dolegliwości jest w dużej mierze zależny od stopnia zaawansowania krótkowzroczności. Diagnozowanie tej wady wzroku jest stosunkowo proste, a dobór właściwych szkieł korekcyjnych jest możliwy między innymi dzięki komputerowemu badaniu wzroku. Wada może być korygowana zarówno poprzez noszenie szkieł kontaktowych bądź okularowych.
Dalekowzroczność – czym jest?
Nadwzroczność, zwana też dalekowzrocznością nie ma ściśle określonych przyczyn. Wśród czynników ryzyka wymienia się chociażby wiek czy wadę genetyczną oka. U osób zmagających się z tą wadą, występuje problem z prawidłowym widzeniem z bliska. Osoba zmagająca się z nadwzrocznością może widzieć dobrze do dali, ale przedmioty znajdujące się blisko będą rozmazane. Zdiagnozowanie wady, podobnie jak w przypadku krótkowzroczności jest stosunkowo proste. Korzystanie z indywidualnie dobranych szkieł okularowych bądź kontaktowych pozwoli zapomnieć o problemie i poprawić jakość codziennego funkcjonowania.
Co trzeba wiedzieć o astygmatyzmie?
Astygmatyzm to kolejna powszechna wada wzroku, która powstaje zazwyczaj bez jakiejś uchwytnej przyczyny. Wydaje się jednak, że pewną rolę odgrywają czynniki natury genetycznej. Osoba, która boryka się z tą wadą może mieć kłopot z rozmazanym oraz niewyraźnym widzeniem, zarówno z daleka, jak i z bliskiej odległości. Rozpoznanie tej wady wymaga wizyty okulistycznej. Lekarz wykona stosowny test na astygmatyzm, na podstawie którego oceni też stopień zaawansowania tej wady. Wówczas możliwe będzie wdrożenie postępowania korekcyjnego. Na szczęście, wystarczające będzie noszenie okularów bądź soczewek cylindrycznych.
Co zrobić, jeśli podejrzewa się u siebie jakąś wadę wzroku?
W przypadku podejrzenia jakiejkolwiek wady wzroku, należy udać się na konsultację do lekarza okulisty. Jeżeli chce się odbyć wizytę w ramach NFZ, konieczne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że okulistę należy odwiedzać minimum raz w roku, nawet jeśli nie doświadcza się żadnych dolegliwości. Wiele wad wzroku, w początkowym etapie rozwoju nie daje bowiem znaczących objawów. Im szybciej rozpocznie się zaś korekcję wady, tym większe prawdopodobieństwo tego, że nie będzie się ona pogłębiała.