Kolejny strajk rolników na S3 w regionie. Będą duże utrudnienia (MAPA)

14 luty 2024
Autor: 
Kolejny strajk rolników na S3 w regionie. Będą duże utrudnienia Fot. Redakcja, Open Street Map

Będzie kolejny protest rolników w Lubuskiem. Tym razem ciągniki zablokują trasę S3. Utrudnienia na S3 będą mogły występować aż przez miesiąc.

Rolnicy w całej Polsce organizują masę protestów, ponieważ sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzaniu tzw. "Zielonego Ładu". Są także przeciwko nadmiarowemu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz polityce rolnej Unii Europejskiej.

W województwie lubuskim protesty odbywały się już między innymi w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Na ulice wyjechało wówczas sporo ciągników rolniczych. W miastach były spore utrudnienia, a wręcz występował paraliż komunikacyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: Będzie Młodzieżowa Rada Miasta

Protest rolników S3. Szykuje się wielki protest

Rolnicy z województwa lubuskiego planują już kolejne strajki. Tym razem będą blokować drogę ekspresową S3 na wysokości węzła Sulechów. Blokowana będzie zarówno ekspresówka, jak i wjazdy oraz zjazdy z S3. Przejechać będą mogły jedynie służby ratownicze, czyli straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy policja. Dziś, 14 lutego, wniosek w tej sprawie wpłynął do Gminy Sulechów.

Jak czytamy w urzędowych dokumentach, strajk na S3 ma odbywać się od 20 lutego do 20 marca w godzinach od 10:00 do 20:00. Docelowo w proteście rolników ma brać udział około 100 ciągników, a do tego samochody osobowe oraz piesi.

Strajk na S3. "Nie ma odwrotu"

Gmina Sulechów poinformowała o proteście mieszkańców. Ci są oburzeni, ponieważ zdają sobie sprawę, że blokada na S3 spowoduje spore utrudnienia w ruchu. Na portalach społecznościowych zaroiło się od komentarzy. "Mieszkańcy nie są winni obecnej sytuacji w rolnictwie" - komentuje Radek, "Panie Burmistrzu liczymy na odmowę lub realne negocjacje" - dodaje Maciej.

Organizatorem blokady na S3 na węźle Sulechów jest Rafał Nieżurbida, rolnik z Zielonej Góry. To on odpowiadał także za ostatni protest w Zielonej Górze. Wskazuje, że uczestnikami protestów będą rolnicy z kilku powiatów województwa lubuskiego, w tym także z gminy Sulechów.

- Nie ma odwrotu. Stawka naszych protestów to wszystko, co mamy na talerzach. Sprawa dotyczy wszystkich Polaków. Prędzej czy później stanie cała Polska, by w przyszłości nie była głodna cała Polska. Wesprzyjcie nas i domagajcie się od decydentów zdrowej polskiej żywności dostępnej dla całego społeczeństwa - odpowiada mieszkańcom.

Utrudnienia na S3. Gmina spotka się z rolnikami i policją

Pewne jest to, że blokady na S3 spowodują spore utrudnienia w ruchu pojazdów. Mieszkańcy Sulechowa i okolicznych wsi oraz ci, którzy zjadą z S3 wcześniej, będą mogli skorzystać z objazdu "starą trójką" przez Cigacice. Trasa jest dostępna jednak tylko dla kierowców samochodów osobowych.

W piątek, 16 lutego, w Urzędzie Miejskim w Sulechowie odbędzie się spotkanie przedstawicieli burmistrza Sulechowa i policji z organizatorem. Wszystko "w celu omówienia szczegółów przebiegu protestu w kontekście jego wpływu na ruch drogowy i działalności gospodarcze prowadzone w sąsiedztwie węzła S3 Sulechów".

- To oczywiste, że będziemy negocjować z organizatorem protestu, ale już dzisiaj informujemy, że mogą być poważne utrudnienia, żeby nie powiedzieć paraliż komunikacyjny. Nie wyobrażam sobie by tak to miało wyglądać. Rozumiem wiele z rolniczych postulatów, ale protest w tym miejscu na pewno dotknie nas lokalnie, a nie mających realne możliwości na podejmowanie decyzji - informuje Wojciech Sołtys, burmistrz Sulechowa.

Poniżej umieszczamy dokładną mapę protestu. Zamknięty będzie praktycznie cały węzeł "Sulechów" na S3

Przeczytaj też: Zatrzymano dyrektora Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. "Nie komentujemy doniesień"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u