Rumień po ukąszeniu pluskwy - co oznacza?

26 kwiecień 2024
Rumień po ukąszeniu pluskwy - co oznacza?

Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, których obecność dostrzegana jest głównie poprzez charakterystyczne ślady ukąszeń. To bardzo odporne insekty, które przez długi czas mogą przetrwać bez pożywienia. Atakują swoją ofiarę w porach nocnych, żywiąc się jej krwią. Zazwyczaj ich ukąszenia nie są groźne i wiążą się z obecnością czerwonych, swędzących plamek. Jednak każdy organizm ludzki jest inny, stąd też po ugryzieniu może również dojść do reakcji alergicznej.

Gdzie najczęściej możemy znaleźć ślady po ugryzieniu pluskwy?

Pluskwy żywią się krwią i żerują głównie w nocy. Insekty lokalizują swego żywiciela dzięki czułkom, które są wrażliwe na ciepło i zapach. W chwili ugryzienia wpuszczają znieczulającą substancję w ciało swej ofiary, co sprawia, że ukąszenie jest bezbolesne. Za swój cel wybierają głównie odsłonięte obszary ciała, takie jak: kark, plecy, przedramiona, brzuch, klatkę piersiową, rzadziej stopy i dłonie. Pluskwy żerują zazwyczaj co 3-7 dni, w zależności od dostępu do żywiciela. Oznacza to, że ślady po ukąszeniu nie muszą występować codziennie.

Pluskwy i ich larwy

Jak wyglądają ślady po ugryzieniu pluskwy?

Ugryzienie pluskwy identyfikowane jest głównie poprzez ilość zmian skórnych. Ślady rzadko występują pojedynczo, to zazwyczaj mnogie punkty po trzy, cztery lub więcej w linii prostej w bliskich odległościach, mogą także występować w kształcie trójkąta. Reakcje organizmu po ukąszeniu mogą być różne. U części osób nie występują żadne zmiany, jednak u innych pojawiają się dolegliwości o różnym nasileniu. W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia stanów zapalnych.

Najczęściej występującym symptomem ugryzienia są drobne zmiany na skórze, przypominające ukąszenie pchły lub komara. Zazwyczaj towarzyszy im uczucie swędzenia, które może być mocno nasilone lub reakcja alergiczna. Część osób może zaobserwować również wypukłe zaczerwienione owalne ślady. Zmiany skórne oraz ich barwa mogą się nieco różnić w zależności od reakcji organizmu. Stąd też mogą być blado lub mocno czerwone, a w niektórych przypadkach lekko różowe. Dodatkowo może pojawić się ból lub pieczenie w miejscu ugryzienia. Ślady dostrzegane są rano, po przespanej nocy. Co ważne, samo ukąszenie nie powoduje ran. Powstają one wskutek drapania swędzącej części ciała. Dochodzi wówczas do uszkodzenia bariery ochronnej ciała, co ułatwia przedostawanie się patogenów (bakterie, wirusy czy grzyby) do wnętrza organizmu. Stąd też istotne jest, aby nie drapać swędzących zmian.

Jak często może pojawić się rumień po ukąszeniu pluskwy i co on oznacza?

W miejscu ugryzienia przez pluskwy może pojawić się silne swędzenie skóry bądź reakcja alergiczna. W drugim przypadku ślady ukąszenia mogą osiągnąć nawet 5 cm średnicy oraz posiadać rumień wokół obrzęku. Oznacza to aktywację receptorów histaminowych, stąd też u osób podatnych na działanie toksyn, które znajdują się w jadzie owadów, może wystąpić gorączka, jeżeli dojdzie do nagromadzenia ukąszeń. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Skóra staje się bolesna i obrzęknięta, ponadto pojawią się symptomy silnej reakcji alergicznej, czyli: trudności z oddychaniem, mdłości, wymioty, gorączka, ból głowy itp. W niektórych przypadkach występują także pęcherzyki skórne, świadczące o silnej reakcji alergicznej. Konieczne jest zatem, aby udać się do lekarza.

Jak postępować w przypadku ugryzienia pluskwy?

Charakterystyczne ślady ugryzień świadczą o obecności pluskiew w domu. Kluczowe jest zatem szybkie i przemyślane działanie. Insekty te są niewielkich rozmiarów, ponadto doskonale potrafią się ukryć. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wszelkie zakamarki, szpary czy szczeliny, ze szczególnym uwzględnieniem tych, znajdujących się w sypialni. Warto również przyjrzeć się rowkom materaca czy złączeniom łóżka, ponieważ w tych miejscach pluskwy lubią się chować. Oznaką bytowania pluskiew mogą być również malutkie czarne ślady (wielkością przypominające ziarenko maku) na prześcieradle czy materacu – to odchody insektów. Co więcej, jeżeli w powietrzu wyczuwany jest charakterystyczny zapach, przypominający zgniłe maliny, to można być pewnym, że w danym miejscu znajdują się pluskwy. W takim przypadku kluczowe jest kompleksowe podejście.

W pierwszej kolejności należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy DDD, gdyż skuteczna likwidacja pluskiew wymaga zastosowania specjalistycznych środków i urządzeń. W warunkach domowych można jedynie wyprać pościel, firanki, zasłony czy inne tekstylia nadające się do prania w pralce w wysokiej temperaturze. Jednak, aby skutecznie pozbyć się owadów, kluczowe jest profesjonalne odpluskwianie. Insekty te są bardzo wytrzymałe, stąd też wszelkie domowe sposoby nie będą w stanie wyeliminować problemu, mogą jedynie ograniczyć liczbę osobników. Jednak zważając na tempo rozmnażania się owadów oraz ich odporność, będzie to długotrwała i nieskuteczna walka.

Likwidacja pluskiew wymaga użycia sprzętów, które dotrą w głąb zakamarków, często niedostrzeganych przez człowieka. Stąd też specjaliści wykorzystują różne metody, np. ozonowanie – generator wytwarza odpowiednie stężenie ozonu, które dociera w każde nawet najdrobniejsze szczeliny.

ozonowaniemieszkania

Samodzielna walka z pluskwami to uciążliwy i długotrwały proces, który i tak okazuje się nieskuteczny. Atakowane insekty wprowadzają swoje ciało w stan hibernacji, dzięki czemu mogą przetrwać długie miesiące bez pożywienia. Domownikom może wydawać się wówczas, że problem został rozwiązany, jednak do czasu pojawienia się kolejnych ukąszeń. Właśnie dlatego kluczowe jest kompleksowe podejście do problemu i skorzystanie z usług profesjonalnej firmy Vector, zajmującej się na co dzień likwidacją pluskiew.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u