Jak dobrać zasłony do pomieszczenia?

29 maj 2024
Autor:  Artykuł partnera
Jak dobrać zasłony do pomieszczenia?

Aranżacja wnętrza wymaga znajomości podstawowych zasad kompozycyjnych, dzięki którym każdy element składowy sypialni, salonu lub pokoju gościnnego będzie tworzył razem spójną całość. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju dekoracji okiennych, wśród których firany oraz kotary wciąż cieszą się największą popularnością. Sprawdź, o czym należy pamiętać, planując wystrój ulubionych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu!

Styl wystroju wnętrza a dobór zasłon

Kluczową rolą w doborze typu dodatków okiennych odgrywa styl architektoniczny, jaki dominuje w konkretnej przestrzeni. Zasłonki zaciemniające rewelacyjnie sprawdzają się w połączeniach ze stylem klasycznym, a ich funkcjonalny charakter pozwala zamaskować nieestetyczne fragmenty ścian, rury oraz pomniejsze rozwiązania konstrukcyjne. Z kolei grube kotary dekoracyjne pozwalają podkreślić naturalizm rustykalnego wystroju w przypadku mieszkań i domów, w których materiały drewniane mają dominującą przewagę kompozycyjną. Ciekawą opcją są także dekoracje panelowe, będące żywym nawiązaniem do koncepcji minimalistycznej, jednak warto pamiętać o tym, że tego typu rozwiązanie będzie się lepiej sprawdzało w przypadku wnętrz loftowych, industrialnych oraz skandynawskich, niż w połączeniach ze stylami Hampton lub vintage.

Kolorystyka zasłon ma znaczenie!

Spójność aranżacyjna jest istotna, jednak w poszukiwaniu idealnych zasłon nie można pominąć podstawowego aspektu, jakim jest dostępność produktu w odpowiedniej kolorystyce. Warto zatem na początku zwrócić uwagę na rodzaj farby użytej do pomalowania ścian danego pomieszczenia i dominujący odcień w jego wnętrzu, aby wkomponować zasłony w wystrój wnętrza w taki sposób, że dekoracja okienna będzie pełnić funkcję klamry spinającej poszczególne składowe w całość. Beżowe, pastelowe i białe ściany będą znacznie lepiej prezentować się w zestawieniu z grubszymi kotarami w odcieniach granatu, indygo oraz burgundu, natomiast wszystkie typy ciemnej farby wymagają przełamania w postaci jasnych dodatków okiennych.

O czym pamiętać podczas wyboru zasłon?

Wnętrza rustykalne i te z przewagą materiałów drewnianych można dopełniać brązem zasłon, które podtrzymają motyw przewodni całego wystroju. Nie należy również zapominać, że w pomieszczeniach o małej powierzchni warto postawić na zasłony dekoracyjne wykonane z materiałów o stosunkowo małej grubości – taka decyzja potrafi optycznie zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni, a przy okazji wydobędzie z salonu lub sypialni największe atuty. Wybór idealnych zasłon nie jest prostym zadaniem, jednak końcowy efekt z pewnością zrekompensuje trud włożony w proces aranżacji danego wnętrza!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u