Dysk zewnętrzny – jak wybrać odpowiedni i kiedy warto go kupić?

Archiwizacja danych przechowywanych w postaci digitalowej jest bardzo ważna nie tylko w instytucjach publicznych czy firmach, ale również w życiu codziennym. Czynność ta chroni przed utratą cennych plików czy wspomnień i daje poczucie bezpieczeństwa. Jak wybrać zatem odpowiedni dysk zewnętrzny?

Do czego służy dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to urządzenie umożliwiające przechowywanie danych poza głównym komputerem, z którego się korzysta. W praktyce oznacza to, że zgrywa się na nie wybrane pliki, by zapobiec ich utracie np. w wyniku awarii lub kradzieży laptopa. To doskonały sposób na utworzenie kopii zapasowych ważnych materiałów.
Poza tym dysk zewnętrzny pozwala na zwiększenie dostępnej pamięci, gdy na komputerze czy laptopie brakuje już miejsca. Można na nim przechowywać różnorodne pliki, zdjęcia, filmy, muzykę, co znacznie odciąża urządzenie i przywraca płynność jego działania.

Często dyski zewnętrzne ułatwiają przenoszenie dużych plików i danych między różnymi urządzeniami. Takie działanie przydaje się wtedy, gdy chce się przetransportować np. materiały trzymane na starym komputerze na nowszy model. To pomocne także podczas dzielenia się plikami z innymi osobami w pracy czy szkole.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze dysku przenośnego?

Najważniejsza kwestia podczas poszukiwania dysku zewnętrznego to jego pojemność. To właśnie od niej zależy, jak wiele plików będzie się dało na nim zmieścić. Czasami można znaleźć modele oferujące np. 500 GB przestrzeni, jednak większość wariantów dysponuje co najmniej kilkoma TB pojemności.
Do codziennego użytkowania, czyli przechowywania dokumentów, zdjęć czy muzyki, wystarczają zwykle dyski o pojemności od 500 GB do 1 TB. Jeśli planuje się przechowywać duże pliki (np. wideo, bazy danych czy gry), warto rozważyć zakup modeli oferujących np. 5 TB. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą sięgać po opcje dysponujące nawet 16 TB wolnego miejsca.

Następnie powinno się sprawdzić kompatybilność dysku z urządzeniami. Niektóre modele da się podłączyć wyłącznie do komputerów czy laptopów, a inne działają także z konsolami do gier. W ten sposób można łatwo dopasować produkt do własnych potrzeb i plików, jakie chce się przenosić lub zabezpieczyć. Warto zweryfikować, czy narzędzie pamięci zewnętrznej jest odporne na uszkodzenia (np. poprzez wstrząsy, wodę, pył czy niską temperaturę).

Dla zachowania najwyższego stopnia bezpieczeństwa danych można zdecydować się na modele z opcją automatycznego tworzenia dodatkowych kopii zapasowych plików. W codziennym użytkowaniu najwygodniejsze okazują się dyski, które do obsługi nie wymagają instalacji żadnego oprogramowania na komputerze.

Jeśli dysk przenośny trzeba mieć często przy sobie, bo np. przydaje się w pracy, warto zwracać uwagę także na wagę i rozmiar akcesorium. Mniejsze modele są znacznie bardziej poręczne. Te o największej pojemności cechują się nie tylko większymi gabarytami, ale i znaczną różnicą w ciężkości, więc nie nadają się do noszenia w torebce czy plecaku każdego dnia.

Kiedy warto kupić dysk zewnętrzny?

Choć ceny dysków zewnętrznych bywają wysokie, warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia. Awarie, uszkodzenia czy kradzieże laptopów i komputerów zawsze nadchodzą niespodziewanie, przez co niekiedy w jednej chwili można stracić cenne pamiątki, takie jak zdjęcia z bliskimi czy nagrania z dzieciństwa, a tego nie da się odkupić za żadne pieniądze.
Ochrona danych jest ważna także w sytuacjach biznesowych. Utrata ważnych plików może spowodować wiele problemów, których skutki będą znacznie kosztowniejsze do porycia, niż zakup dysku przenośnego. Każda osoba przechowująca zdjęcia, nagrania, dokumenty i inne materiały na swoich urządzeniach powinna zdecydować się na ich zabezpieczenie.

Warto kupić dysk zewnętrzny, kiedy:

  • nie chce się stracić ważnych plików;
  • potrzebuje się większej ilości miejsca na komputerze;
  • pracuje się na co dzień z dużymi pakietami danych;
  • chce się mieć dostęp do plików nawet w podróży;
  • dba się o bezpieczeństwo danych własnych, swoich bliskich czy klientów.

Przy wyborze dysku przenośnego najważniejsze jest dostosowanie parametrów danego modelu do własnych potrzeb. Archiwizacja danych to fundament bezpieczeństwa plików digitalowych.