Poeci za kratami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Przeczytaj wiersze z więziennego konkursu

03 luty 2021
Autor: 
Poeci za kratami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu Fot. ZK Krzywaniec

Piszą o własnym gniewie, trudnej przyszłości i zmuszają do refleksji. W Zakładzie Karnym w Krzywańcu rozstrzygnięto konkurs poetycki dla osadzonych.

- Długa podróż od zawsze i w wieczność. Wyruszyłam tak dawno temu, że wydaje mi się niewyraźnym snem. Po drodze niszczyłam, niszczono mnie, tylko po co? Po cóż ludzie niszczą się nawzajem, czyż bez tego nie umierają zbyt szybko? Przepraszam Cię Boże, bo pluję na tych, którzy mnie skrzywdzili bez względu na to, w jakim są kolorze - pisze w swoim wierszu jedna z osadzonych.

To właśnie powyższy utwór "Niewyraźny sen" był jednym z dwóch, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Poezja mej duszy - lekarstwem na trudności" organizowanym w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

- Jest ciekawą próbą rozliczenia się z trudną przeszłością, a przede wszystkim z własnym gniewem, który ciągle wzbiera w autorce. Próbuje ona pogodzić się ze światem, który jej w tym nie pomaga. Ale najtrudniej jest jej pogodzić się ze sobą i swoimi uczuciami. Nazwać pragnienia i pozostać sobą - podkreśla kpt. Ewa Igiel, starszy wychowawca działu penitencjarnego.

Poeci za kratami

Jurorzy więziennego konkursu przeczytali ponad 40 wierszy. Jego finał nastąpił w piątek, 29 stycznia. - Wszystko w okresie trwającej pandemii oraz związanych z tym ograniczeń, np. wstrzymaniu widzeń z bliskimi. Z tego względu jeszcze bardziej pogłębiona rozłąka, tęsknota za bliskimi dała wyraz twórczości poetyckiej - dodaje kpt. Igiel.

Ostatecznie przyznano siedem nagród oraz dwa wyróżnienia. Jak zaznacza jury, wyłonienie laureata było bardzo trudne, gdyż każdy wiersz stanowi wyjątkową podróż autora do głębi przeżytych zdarzeń, uczuć i zmagania się z wewnętrznymi trudnościami.

Konkurs był jednym z programów resocjalizacji. - Poezja ma sens zawsze i wszędzie. Szczególnie w takim miejscu, jakim jest więzienie, gdzie nie brakuje czasu na refleksję, a dzięki administracji jednostki osadzeni, jeżeli tylko chcą, mogą pracować nad redukcją własnych deficytów i samorozwojem - informuje por. Piotr Hamera, rzecznik Zakładu Karnego w Krzywańcu.

Każdy może zapoznać się z twórczością osadzonych. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Przeczytaj też: Zielonogórska policja w akcji. Zatrzymano 2 prawa jazdy, wystawiono 37 mandatów (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u