- Pandemia COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całej służby zdrowia. Poza bieżącymi działaniami, mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ważna jest również pomoc dla osób, które przebyły już tę chorobę i borykają się z jej uciążliwymi skutkami. Dlatego tak istotna jest rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Pacjenci z ciężką i bardzo ciężką postacią choroby stanowią ok. 20 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Mają zaburzenia czynności układu oddechowego oraz problemy z kończynami po zakończeniu hospitalizacji. Pacjenci po przebytym COVID-19 mogą charakteryzować się następującymi objawami:
- zła kondycja fizyczna,
- duszności po aktywności fizycznej,
- problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie,
- zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.
Dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, Lubuskie Centrum Pulmonologii w Torzymiu realizuje rehabilitację w ramach prowadzonej w szpitalu rehabilitacji pulmonologicznej poszerzonej o zabiegi i ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, którzy chorobę przechodzili bardzo różnie i różne odczuwają jej skutki.
Łącznie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej szpital posiada 35 łóżek, w obiekcie, zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystywany jest do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych.
Długość pobytu w ramach rehabilitacji stacjonarnej pulmonologicznej trwa 3 tygodnie. Rehabilitacja może być powtarzana w odstępach np. półrocznych, w zależności od potrzeb pacjenta. Choroby płuc najczęściej są przewlekłe i wymagają stałego leczenia, w tym także rehabilitacji minimum 1 raz w roku.
Co zrobić, aby zostać przyjętym na oddział rehabilitacji pulmonologicznej
Warunkiem przyjęcia do oddziału rehabilitacji pulmonologicznej stacjonarnej jest:
- Uzyskanie skierowania na rehabilitację pulmonologiczną wystawionego przez lekarza: oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii, poradni gruźlicy i chorób płuc, rehabilitacji, alergologii, chirurgii klatki piersiowej, a następnie przesłanie do szpitala drogą mailową na adres: w.włTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź pocztą tradycyjną
lub
- Uzyskanie skierowania do poradni chorób płuc wystawionego przez lekarza rodzinnego, następnie przesłanie e-skierowania do szpitala drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź pocztą tradycyjną.
Pielęgniarka koordynująca przyjęcia pacjentów: Ewa Góral, tel. 605 843 096
Źródło: lubuskie.pl
Jesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.