Strażacy ochotnicy oraz pracownicy ZGK rozdawali dziś maseczki w Zielonej Górze! (ZDJĘCIA)

22 marzec 2021
Strażacy ochotnicy oraz pracownicy ZGK rozdawali dziś maseczki w Zielonej Górze! Redakcja

Pasja, poświęcenie, zaangażowanie i chęć pomocy. Te idee przyświecały dziś strażakom ochotnikom, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz sołtysom i radom sołeckim. Wszyscy zaangażowani byli w rozdawanie maseczek mieszkańcom Zielonej Góry! 

Decyzją rządu do województwa lubuskiego trafiły 4 miliony maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Palety ze środkami ochrony indywidualnej trafiły do wyznaczonego magazynu centralnego, który zlokalizowany był w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej numer 1 w Gorzowie Wielkopolskim. Z głównego magazynu, odpowiednio rozdysponowane kartony z maseczkami trafiały już do mniejszych magazynów w miastach. W Zielonej Górze na taki magazyn zaadoptowano garaż Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 2 przy ulicy Sulechowskiej. 

Ponad pół miliona dla Zielonej Góry

A dokładnie 566 tys., tyle sztuk maseczek zostało przeznaczone dla mieszkańców Zielonej Góry. Po krótkich obliczeniach wyszło, że na jednego mieszkańca miasta przypadały 4 sztuki. Rozdysponowanie tak dużej liczby maseczek stanowiło spore wyzwanie logistyczne. Rozplanowaniem dystrybucji zajął się Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, podjęto decyzję o wykorzystaniu tych samych miejsc do rozdawania maseczek jak miało to miejsce w kwietniu ubiegłego roku.

Łącznie w Zielonej Górze oraz dzielnicach miasta uruchomiono 46 punktów, w których rozdawane były maseczki ochronne. W głównej mierze uruchomione zostały punkty mobilne, jednak maseczki można było odebrać też w punktach stacjonarnych, które zlokalizowane były w siedmiu remizach OSP. 

Spore zaangażowanie w rozdawanie

Maseczki dotarły, punkty odbioru zostały wyznaczone a kto został wybrany do rozdawania? W akcję bezpośredniego rozdawania maseczek ochronnych mieszkańcom miasta zaangażowali się strażacy ochotnicy z Raculi, Suchej, Jarogniewic, Zawady, Starego Kisielina, Przylepu, Ochli oraz Zawady. W działaniach brało udział 17 zastępów straży pożarnej oraz 41 strażaków - w punktach mobilnych. W siedmiu remizach OSP działało 21 strażaków. Ochotnicy mieli do rozdania ponad 300 tys. sztuk maseczek!

Prócz strażaków ochotników, do działań zaangażowali się pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, którzy prowadzili 10 punktów mobilnych na terenie miasta. Łącznie w akcji rozdawania maseczek brało udział 20 pracowników ZGK oraz dwie wolontariuszki. W mobilnych punktach stacjonowało aż 10 pojazdów należących do ZGK w tym jeden ekologiczny pojazd elektryczny. Pracownicy ZGK mieli do rozdania 170 tys. sztuk maseczek. 

Dodatkowo w dzielnicach Zielonej Góry prowadzone były mobilne punkty przez sołtysów oraz rady sołeckie. Takie punkty powstały w Drzonkowie, Zatoniu, Kiełpinie, Łężycy, Przylepie, Zawadzie, Ochli, Nowym Kisielinie, Jeleniowie, Barcikowicach, Krępie oraz Ługowie.

Średnie zainteresowanie wśród mieszkańców

W niektórych punktach tworzyły się spore kolejki, chętni odbierali maseczki dla siebie oraz dla swoich rodziców czy też małżonków. Zdarzały się przypadki, że jedna osoby kilkukrotnie odbierała maseczki. Niestety miejscami zainteresowanie darmowymi maseczkami było znikome. Ile dokładnie maseczek zostało przekazanych mieszkańcom Zielonej Góry? O tym dowiemy się jutro! 

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.