Ognisko ptasiej grypy w Zielonej Górze. "Prosimy nie wypuszczać ptaków na wybieg"

18 kwiecień 2021
Autor: 
Ognisko ptasiej grypy w Zielonej Górze Fot. Pixabay

Ptasia grypa typu H5N8 pojawiła się w przydomowym gospodarstwie w Zielonej Górze. Wszystkie zwierzęta zostały już uśpione i wywiezione do utylizacji.

Ognisko ptasiej grypy zostało wykryte w sobotę, 17 kwietnia, przy ulicy Sadowej w zielonogórskiej Ochli. Na miejscu od razu zjawili się przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Teren zabezpieczają strażacy z OSP Ochla.

Wiadomo, że w przydomowym gospodarstwie utrzymywano około 100 sztuk drobiu. Wszystkie ptaki zostały już uśpione przez służby weterynaryjne i wywiezione do zutylizowania.

Obecnie przeprowadza się całkowitą dezynfekcję gospodarstwa. Ponadto na pobliskiej drodze wyłożone zostały specjalne maty dezynfekujące. Przedmioty, których nie można zdezynfekować, wkrótce zostaną spalone na terenie gospodarstwa.

"Prosimy nie wypuszczać ptaków na wybieg"

Równocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii kontroluje wszystkie zagrody w okolicznych miejscowościach. Wszystko po to, aby zebrać informacje dotyczących rodzaju i ilości posiadanego ptactwa.

Służby weterynaryjne wyznaczyły już obszar zapowietrzony w promieniu 3 kilometrów od gospodarstwa i obszar zagrożony (10 km). W pierwszej strefie oprócz Zielonej Góry znalazły się też miejscowości na terenie gminy Świdnica, Nowogród Bobrzański i Kożuchów.

Przypominamy, że na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in. wypuszczania ptaków na wybieg i wprowadzania nowych ptaków do gospodarstwa. Szczegółowe informacje: "Zasady ochrony drobiu przed chorobą".

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje, aby niezwłocznie zgłaszać każde niestandardowe padnięcie drobiu pod nr telefonu 68 453 73 24.

Przeczytaj też: Czołówka w Słonem koło Zielonej Góry. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.