Afryka w Lubuskiem? Leśnicy zapraszają w wyjątkowe miejsce (ZDJĘCIA)

16 czerwiec 2021
Autor: 
Afryka w Lubuskiem? Leśnicy zapraszają w wyjątkowe miejsce Fot. Robert Brachun

Lubuska "Afryka" to zbiornik wodny w Nadleśnictwie Lipinki. Leśnicy zachęcają do spędzania czasu w tym wyjątkowym miejscu i poszerzają listę atrakcji.

W cieniu "Zielonego Lasu"

Odkąd miasto Żary, będąc jeszcze nazywanym Sorau, przed ponad stu laty stworzyło wokół siebie "Zielony Las", miejsce to trwa nieprzerwanie, zapraszając na swój obszar. W ostatnich latach udało się m.in. wydźwignąć z ruiny dawne obiekty historyczne oraz przywrócić możliwość dotarcia do tych, które pozostawały zaszyte w leśnej gęstwinie.

Aby do nich dotrzeć, leśnicy wybudowali kilkadziesiąt kilometrów leśnych duktów i dróg. Pojawiły się też startowe punkty, w których można zostawić samochód. Dwa z nich znajdują się przy głównej arterii "Zielonego Lasu" pomiędzy Żarami i Łazem, a trzecie przy drodze krajowej nr 27, na zjeździe w stronę miejscowości Mirostowice Górne.

Pieszo lub rowerem wokół "Afryki"

- "Zielony Las", choć niepowtarzalny w swym uroku, nie stanowi na szczęście jedynej atrakcji. Na południowo-zachodnim krańcu rozpościera się bowiem geologiczne "cudeńko" w postaci polskiej części Łuku Mużakowa, z leśną ścieżką geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina" - podkreśla Michał Szczepaniak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki.

Teren przez szereg lat tkwił zapomniany w nieprzebytych miejscami, leśnych zapadliskach i ziemnych wzniesieniach. Dziś to dawno zapomniana już przeszłość. Zlokalizowano tu wiele atrakcji, m.in. wypełnione barwną wodą pokopalniane wyrobiska oraz drewnianą wieżę widokową pozwalającą spojrzeć z góry na "Afrykę", czyli największy ze zbiorników pokopalnianych.

Co ważne geościeżka cały czas się rozbudowuje. - Wystarczyć będzie trochę sił w nogach, dobre buty lub sprawny rower i w jedno popołudnie obskoczyć będzie można "Afrykę" dookoła. A wtedy, kogo nie stać na safari po afrykańskich sawannach i buszu, ten koniecznie musi odbyć podróż ku przygodzie nad naszą lubuską "Afrykę" - zachęca M. Szczepaniak.

Jak informuje Ewelina Fabiańczyk, rzecznik RDLP w Zielonej Górze, unikatowe walory regionu i zrealizowane przez Nadleśnictwo Lipinki działania już wielokrotnie zostały wyróżnione w ogólnopolskich konkursach.

Przeczytaj też: Pożar lasu koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Wezwano samolot gaśniczy

Fot. Krzysztof Moroz, Ewelina Fabiańczyk, Michał Szczepaniak


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.