Defibrylator AED to stosunkowo niewielkie urządzenie, które przy pomocy człowieka może uratować życie. Jego wczesne użycie mocno przyczynia się do uratowania ludzi, u których doszło do zatrzymania krążenia. Warto podkreślić, że może obsłużyć je nawet laik bez żadnego wykształcenia medycznego.
Urządzenia najczęściej spotkamy m.in. w urzędach lub sklepach. Niestety w weekendy lub w godzinach nocnych o ich dostępność z reguły jest już trudno. W województwie lubuskim dominującym miastem z publicznym dostępem do defibrylatorów AED jest tylko miasto Zielona Góra, które zamontowało je we wszystkich autobusach MZK.
Defibrylatory dla Nowej Soli i Bytomia Odrzańskiego
Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych "Medyk" stawia na promocję defibrylatorów AED w Lubuskiem. Ratownicy z własnych środków zakupili już 4 urządzenia wraz ze specjalnymi skrzynkami, które już niebawem będą dostępne dla ludzi.
- Defibrylatory staną w Parku Krasnala, Nowosolskim Domu Kultury oraz centrum przesiadkowym. Jeden trafił też do miasta Bytom Odrzański - mówi rat. med. Adam Waligóra, prezes stowarzyszenia.
Sieć AED w Lubuskiem
Jak podkreśla A. Waligóra, stowarzyszenie dąży do stworzenia sieci dostępnych publicznie defibrylatorów AED w całym województwie. Dzięki temu pracownik Dyspozytorni Medycznej mógłby pokierować zgłaszających, gdzie znajduje się najbliższy defibrylator.
Przeczytaj też: Sterowiec Goodyear Blimp przeleci nad Lubuskiem. Jest największy na świecie
https://newslubuski.pl/spoleczne/11179-defibrylatory-aed-stana-w-nowej-soli-i-bytomiu-odrzanskim-bedzie-bezpieczniej.html#sigProId102de982ad
Jesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.