Ponad trzygodzinne spotkanie odbyło się w atmosferze burzliwych dyskusji. Przez około trzy lata Fundacja Salony prowadziła spotkania z mieszkańcami i konsultacje na temat tego jak powinna wyglądać rewitalizacja zielonogórskiego parku Tysiąclecia. Efektem tego był przygotowany przez architektów z firmy BudCud projekt rewitalizacji parku. Miasto jednak postanowiło nanieść swoje poprawki i w wyniku zapytania ofertowego wyłoniono firmę Agnieszki Kochańskiej na realizatora zmian do projektu. Wczoraj Kochańska przedstawiła swoje pomysły do planu Bud Cudu:
- Na prośbę miasta w parku pojawi się tężnia – mówiła Agnieszka Kochańska - Inne zmiany to m.in. przeniesienie skateparku, zmiana lokalizacji placu społecznościowego . W miejsce kawiarni, która była w poprzednich planach, ma powstać pawilon. Zmienią się także nasadzenia roślin.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła tężnia, która ma stanąć niedaleko skateparku. Urzędnicy uważają pomysł za świetny. Bronią jej także starsi mieszkańcy miasta. Cześć zielonogórzan, która zjawiła się na spotkaniu, a także społecznicy pomysł uznali za irracjonalny, zwłaszcza, że koszt budowy obiektu, to prawie milion złotych, czyli niespełna jedna czwarta pieniędzy potrzebnych na rewitalizację całego parku.
- Pracowaliśmy trzy lata, spotykając się z mieszkańcami, rozmawiając prawie z każdym urzędnikiem. Konsultowaliśmy koncepcję rewitalizacji parku z wieloma zainteresowanymi, a teraz powiedziano nam, że się nie znamy. Jestem zawiedziona sposobem komunikacji z nami i mieszkańcami miasta.
Wiceprezydent Zielonej Góry - Krzysztof Kaliszuk ripostował, że miasta nie chce zmienić koncepcji, ale wprowadzić do niej swoje zmiany:
- Środku unijne są dziś, a nie jutro. Chcemy złożyć projekt w październiku, więc proszę o zrozumienie. – dodał Kaliszuk.
W kuluarach społecznicy mówili o tym, że konsultacje sobie, a władze miasta sobie. Prezydent chce wprowadzić swoje zmiany i nie będzie oglądał się na mieszkańców.
Członkowie organizacji pozarządowych, które pracowały nad pomysłem rewitalizacji parku nie kryli rozczarowania formą dialogu jaki przyjął urząd miasta w dyskusji z przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami.
Koncepcja rewitalizacji parku od dziś jest wyłożona w Urzędzie Miasta w departamencie Przedsiębiorczości i Gospodarki. Mieszkańcy mogą wnosić swoje uwagi do projektu przez najbliższe dwa tygodnie, czyli do 25 sierpnia.
https://newslubuski.pl/spoleczne/1130-parkowe-konsultacje-w-burzliwej-atmosferze.html#sigProIdd560a364cb