Protest ratowników medycznych w Lubuskiem. Czy od października nie wyjedzie żadna karetka?

27 wrzesień 2021
Autor: 
Protest ratowników medycznych w Lubuskiem Redakcja

Protest ratowników medycznych. W województwie lubuskim odbyło się kolejne spotkanie z wojewodą. Efekty? Brak! Czy od października dojdzie do zapaści systemu PRM?

W środę, 22 września, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił porozumienie z ratownikami medycznymi.

Wiceminister Waldemar Kraska mówił o przywróceniu 30-procentowego dodatku wyjazdowego, który był do 2011 roku. Ponadto podkreślał, że pracodawcy zobowiązali się do tego, by pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej nie mógł zarabiać mniej niż 40 zł na godzinę.

Mimo wszystko w środowisku medyków wrze, bo porozumienie zostało podpisane tylko z jednym związkiem ratowników medycznych i większość osób nie identyfikuje się z tym podpisem. Ponadto w dokumencie pominięto m.in. medyków pracujących w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy w transporcie medycznym.

W Lubuskiem nadal bez porozumienia

Dziś w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne spotkanie wojewody Władysława Dajczaka z ratownikami medycznymi oraz dysponentami Zespołów Ratownictwa Medycznego. Strony nie wypracowały jednak żadnego stanowiska.

- Dysponenci skorzy do przyznania wcześniej warunkowo zadowalających środowisko podwyżek teraz się z nich wycofali niejako prezentując stanowisko, że biorąc pod uwagę wypracowane w ministerstwie porozumienie ratownicy będą zarabiać wręcz za dużo - informuje Lubuskie Porozumienie Ratowników Medycznych.

Pracodawcy próbowali bronić się argumentami o różnym poziomie doświadczenia, a także wiedzy i umiejętności pomiędzy ratownikami. Wskazywali też na różne wydatki i sytuacje finansowe.

Czy dojdzie do zapaści systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego?

Brak jakiegokolwiek porozumienia z dysponentami powoduje, że już niebawem karetki będą stały całkowicie puste. Wraz z początkiem października kończą się okresy wypowiedzenia ratowników medycznych m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, więc medycy odejdą z pracy.

Przeczytaj też: MSWiA oferuje podwyżki dla mundurowych. Lubuscy policjanci: "Porozumienie nie spełnia oczekiwań"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u