Mural pn. "Sen Maciusia" powstanie przed ośrodkiem dla dzieci w Nowej Soli!

08 październik 2021
Mural pn. "Sen Maciusia" powstanie przed ośrodkiem dla dzieci w Nowej Soli!

W Nowej Soli na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Witosa 28 za kilka tygodni powstanie kolejny mural pn. Sen Maciusia. Jest on ilustracją do książki dla dzieci, zainspirowaną postaciami stworzonymi przez Janusza Korczaka oraz atmosferą panującą w jego książkach. Urząd Miejski sfinansuje ten projekt.

Pomysłodawcami powstania muralu, są nauczyciele-terapeuci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Kamienica, na której powstanie dzieło, sąsiaduje z Ośrodkiem. Tematyką muralu zaproponowanego przez członków stowarzyszenia działającego na rzecz SOSW „Radość” była idea myśli korczakowskiej. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ ściana, na której ma powstać mural sąsiaduje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym, którego patronem jest Janusz Korczak.

Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Lecz przede wszystkim był badaczem świata dzieci – mówi Małgorzata Górna z SOSW. Wśród jego utworów skierowanych do dzieci warto wspomnieć, postać Króla Maciusia Pierwszego, który będzie bohaterem muralu. W swoich utworach, jak i codziennej pracy opiekuńczo – wychowawczej, Korczak domagał się szacunku dla niewiedzy dziecka i jego niepowodzeń. Podkreślał, że dziecko ma także prawo do wspomnień, słodkich tajemnic i marzeń. Dlatego też, za jedną ze swoich metod wybrał budowanie i puszczanie latawców, które dają możliwość dziecięcej zabawy, ale i są symbolem marzeń. Latawce uczą również cierpliwości, znajomości praw fizyki i zasad matematycznych oraz wymagają wielu prób, by osiągnąć cel.

Idea Korczakowska jest bliska społeczności szkolnej SOSW. Co roku, właśnie w październiku, obchodzony jest tu Dzień Patrona – mówi Iwona Pawlikowska – Zielonka z SOSW. Dzieci doskonale znają postać Króla Maciusia natomiast nauczyciele - terapeuci w swej codziennej pracy zawodowej pracują według prawidła Korczaka, które mówi: „Dziecko chce być dobre, Jeśli nie umie – naucz Jeśli nie wie – wytłumacz jeśli nie może - pomóż."

Jesteśmy bardzo zadowolone, że taki mural powstanie przy naszym ośrodku. Śniący o wspaniałych rzeczach Maciuś idealnie wkomponowuje się w nasze środowisko szkolne. Historia Korczaka zawarta w jednym obrazie zawiera w sobie wiele symboliki, z którą warto się zapoznać – dodają nauczyciele z SOSW w Nowej Soli.

Postać Króla Maciusia jest tutaj odwołaniem do książkowego bohatera, jak również przedstawieniem jak ważny w życiu jest okres dzieciństwa i jak bardzo trzeba dzieci szanować. Ukoronowanie dziecka zwraca uwagę na jego rolę w funkcjonowaniu świata. Mural ma bajkowy charakter i estetykę. Kolory i narracja mają przywodzić na myśl sen dziecka. Postać Janusza Korczaka również została dyskretnie wkomponowana w projekt. W mural wplecione są jedne z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Nowej Soli, m.in. krasnal Soluś (największy krasnal na świecie wpisany do księgi rekordów Guinnessa) oraz kościół pw. św. Antoniego, który jest w centrum miasta).


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u