Zielona Góra. Uniwersytet będzie miał trzeciego Bachusika

12 listopad 2021
Zielona Góra. Uniwersytet będzie miał trzeciego Bachusika Autor foto: Kazimierz Adamczewski

17 listopada br., w Międzynarodowym Dniu Studenta zostanie odsłonięty bachusik poświęcony studentom. Będzie nosił imię ŻakUZ Jubilatus.

W uroczystości wezmą udział: rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski i prorektor ds. studenckich – prof. Barbara Literska, studenci i pracownicy UZ. Autorem figurki jest zielonogórski artysta-rzeźbiarz – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego – Robert Tomak.

Imię bachusika ŻakUZ Jubilatus jest symboliczne. ŻakUZ – bo jest to prezent dla studentów UZ z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta, Jubilatus – bo jest wyjątkowo jubileuszowym bachusikiem – 60. w mieście, 20. wykonanym przez Roberta Tomaka i odsłanianym z okazji 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego!

ŻakUZ Jubilatus jest trzecim uniwersyteckim bachusikiem - Robert Tomak jest autorem wszystkich.

- Pierwszy był UZetikus , 21. bachusik w Zielonej Górze) . Został odsłonięty 1 czerwca 2012 r. a ufundował go ówczesny rektor Uniwersytetu prof. Czesław Osękowski - informuje Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Na imię pierwszego uniwersyteckiego bachusika został ogłoszony ogólnouczelniany konkurs, a jego zwyciężczynią została Pani Katarzyna Czyż. UZetikus siedzi na schodach przed wejściem do Rektoratu przy ul. Licealnej.

Drugi - Banachus (48. bachusik w Zielonej Górze) – zasiadł nad wejściem do siedziby Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii 5 czerwca 2019 r. Został ufundowany przez matematyków, którzy się na niego złożyli i władze uczelni z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki 2019 (100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego). Imię Banachus otrzymał na cześć prof. Stefana Banacha, wybitnego polskiego matematyka – jednego z założycieli Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

bachus 1

Banachusa odsłaniają (WMIE Banachalia7) – od lewej prof. Andrzej Cegielski – ówczesny prezes zielonogórskiego PTM i pomysłodawca postawienia bachusika i prof. Wojciech Strzyżewski – ówczesny prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego

bachus 2

UZetikusa odsłaniają (DSC 0309) – od lewej: Katarzyna Czyż (matka chrzestna UZetikusa – laureatka ogólnouczelnianego konkursu na imię dla bachusika), Tomasz Czyżniewski – inicjator bachusikowej akcji w Zielonej Górze i prof. Czesław Osękowski – ówczesny rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

Uroczystość odbędzie się 17 listopada o godz. 10.00 przed wejściem do Biblioteki Uniwersyteckiej (Kampus B Uniwersytetu Zielonogórskiego), przy al. Wojska Polskiego 71,

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u