Strażacy coraz częściej gaszą pożary sadzy w kominach. Jak temu zapobiec?

13 grudzień 2021
Autor: 
Strażacy coraz częściej gaszą pożary sadzy w kominach Redakcja

Sezon grzewczy w pełni. Lubuscy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach. Dlaczego? Nie czyścimy kominów i palimy śmieciami.

Pożary sadzy w kominach to prawdziwa plaga. W województwie lubuskim strażacy corocznie odnotowują po około 400 takich zdarzeń. Wszystkie są niebezpieczne, bo w wielu przypadkach z komina na dachu wydobywa się ogień lub snop iskier, który jest zdolny zapalić dach.

Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?

Zapaleniu się sadzy towarzyszy głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Co ważne jej pożar może spowodować pęknięcia oraz nieszczelności w przewodzie kominowym. Wówczas do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się dym oraz tlenek węgla potocznie zwany czadem.

Najważniejszą czynnością po rozpoznaniu pożaru jest zaalarmowanie straży pożarnej, dzwoniąc na numer alarmowy 998 lub 112. Później poprzez zamknięcie dopływu powietrza do pieca trzeba wygasić palenisko. Uwaga! Należy pamiętać, aby nie próbować gasić go wodą, bo w zetknięciu z wysoką temperaturą komin może zostać rozsadzony na kawałki.

Pożar sadzy w kominie jak zapobiec?

Niestety pożary w kominach spowodowane są najczęściej zaniedbaniami ze strony samych użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Poprzez palenie mokrym drewnem, śmieciami lub węglem słabej jakości sadza gromadzi się w kominie. Później o jej zapalenie jest już bardzo łatwo.

Przypominamy, że przewody wentylacyjne należy czyścić przynajmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z pieca kaflowego, 4 razy w roku. Wszystkie przeglądy i konserwacje powinna wykonywać osoba lub firma posiadająca kwalifikacje kominiarskie, która na zakończenie potwierdzi je odpowiednim protokołem.

Przeczytaj też: Brutalny atak ostrym narzędziem koło Zielonej Góry. Ranny 31-latek. Napastnicy uciekli

Fot. NewsLubuski.pl, Dominik Brzezicki


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u