Do przychodni, szpitala i sanatorium bez wyniku testu na koronawirusa

31 marzec 2022
Autor: 
Do przychodni, szpitala i sanatorium bez wyniku testu na koronawirusa Redakcja

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany dotyczące realizacji świadczeń u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz procedury wykonywania testu diagnostycznego.

Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala czy poradni. Jak wskazują Rzecznik Praw Pacjenta i NFZ wymaganie od pacjenta negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 narusza jego prawa.

– Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

NFZ informuje, że w chwili obecnej nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych jak i  tych z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych. Jeżeli jednak lekarz zdecyduje się na testowanie będzie to szybki test antygenowy. Wynik będzie znany już po kilku minutach. W przy przyjęciu do szpitala testowanie zalecane jest tylko ze wskazań klinicznych, jako element diagnostyki różnicowej. Test będzie bezpłatny dla pacjenta.

- W przypadku pozytywnego wyniku testu lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów (jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie) – czas do decyzji lekarza, w zależności od stanu klinicznego oraz od ryzyka powikłań. Test PCR będzie stosowany tylko w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych są wywołane koronawirusem.- dodaje NFZ.

Od 1 kwietnia nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych.

Czytaj także: Szpital w Zielonej Górze dostał nowy sprzęt od WOŚP. Lecznica: "Już nam służy"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Zamyka się kultowa restauracja w centrum Zielonej Góry

  Zamyka się kultowa restauracja w centrum Zielonej Góry

  - Gościliśmy Was u nas przez wiele lat, poznaliśmy mnóstwo fantastycznych osób przez ten czas i byliśmy świadkami wielu wzruszających momentów z Waszego życia -piszą właściciele popularnego lokalu i żegnają się ze swoimi klientami.

 • Płakała, a ja nie mogłem nic zrobić (FILM)

  Płakała, a ja nie mogłem nic zrobić (FILM)

  Zielonogórski poseł Jerzy Materna osiem miesięcy temu trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem. Jego stan był bardzo ciężki ale udało mu się pokonać chorobę. Śmierć zabrała jego żonę. 

 • Oddział Zakaźny ponownie oddziałem covidowym

  Oddział Zakaźny ponownie oddziałem covidowym

  Sytuacja covidowa w województwie lubuskim jest stabilna i nie ma nadzwyczajnych zdarzeń, które mogłyby zagrażać Lubuszanom. Pomimo tego oddział covidowy zielonogórskiego szpitala powiększy się Oddział Zakaźny.

 • Wspólne dbajmy o bezpieczeństwo w galeriach handlowych

  Wspólne dbajmy o bezpieczeństwo w galeriach handlowych

  Pracownicy i ochrona codziennie apelują, aby w ramach dbałości o bezpieczeństwo stosować prawidłowo maseczki ochronne zarówno w sklepach, jak i na terenie całej galerii. Wiele jednak zależy od poczucia odpowiedzialności każdej z osób odwiedzających centrum. Apelujemy o wspólną odpowiedzialność szczególnie w okresie świątecznych zakupów.

 • Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia! Będzie odpowiadał za dialog z medykami oraz pacjentami!

  Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia! Będzie odpowiadał za dialog z medykami oraz pacjentami!

  Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ został powołany na nowego wiceministra w Ministerstwie Zdrowia. Piotr Bromber będzie odpowiadał za prowadzenie dialogu z medykami oraz pacjentami!

 • Mamo! Mamo! Mammobus! Podsumowanie akcji NFZ (FILM)

  Mamo! Mamo! Mammobus! Podsumowanie akcji NFZ (FILM)

  Na terenie województwa lubuskiego w dniach od 21-31 maja trwała ogólnopolska akcja diagnozowania w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi pod hasłem MAMO! MAMO! MAMMOBUS!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u