Siatki do rekonstrukcji piersi po mastektomii trafiły do zielonogórskiego szpitala

20 kwiecień 2022
Autor: 
Siatki do rekonstrukcji piersi po mastektomii trafiły do zielonogórskiego szpitala Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Szpital w Zielonej Górze otrzymał siatki do rekonstrukcji piersi po mastektomii. Tego typu rozwiązanie jest w Polsce nowością oraz rzadkością.

Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy przekazała Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze 15 sztuk siatek do rekonstrukcji piersi o wartości blisko 90 tys. zł. - Uważamy, że są bardzo potrzebne, ponieważ pomoc pacjentom onkologicznym nie powinna przebiegać tylko i wyłącznie w ramach stricte procesu chirurgicznego, ale należy także dbać, aby pacjentka wyszła ze szpitala zadowolona i optymistycznie nastawiona, tak, by mieć większą siłę do walki z rakiem. - mówił prezes fundacji CHOP, Daniel Hrehorecki.

Fundacja CHOP zebrała około 270 tys. zł i za tą kwotę kupiła 49 siatek, z czego 15 trafiło do zielonogórskiego szpitala, a reszta do czterech innych ośrodków, tam, gdzie są odpowiedni fachowcy. Na kupno siatek złożyło się wielu fundatorów. Najwięcej, bo 150 tys. zł, otrzymano od firmy Li Parie Polska oraz Kobiet Li Parie. W tym celu zorganizowano na przykład pokaz mody.

Siatki do rekonstrukcji piersi - to nowość i rzadkość w Polsce

Siatki zaczęto stosować zaledwie 5 lat temu. Rocznie w naszym kraju wszczepia się takie siatki zaledwie 200 pacjentkom. Z kolei w krajach Europy Zachodniej i USA ok. 70 proc. rekonstrukcji gruczołu piersiowego jest wykonywanych w systemie implant plus siatka.

W Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zielonej Górze wykonuje się rocznie ok. 200 operacji pierwotnych raków piersi. Do tego dochodzą wtórne rekonstrukcje. To najwięcej w woj. lubuskim. Dawid Murawa zdradził też, że do produkcji siatek z biologicznego materiału w specjalnych warunkach hoduje się świnie i woły.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Czytaj także - Rusza remont wiaduktu na Zjednoczenia w Zielonej Górze. Będą utrudnienia


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u