Kto spotyka w lesie... wilka (FILM)

21 kwiecień 2022
Kto spotyka w lesie... wilka Michał Gałecki

W lesie, niedaleko ulicy Łężyca-Willowa w Zielonej Górze jeden z mieszkańców spotkał wilka. Do spotkania doszło około 300m od zabudowań. Wilk był spokojny i po kilku sekundach obserwacji pospacerował dalej.

Las, w którym doszło do spotkania ze zwierzęciem jest miejscem bardzo często odwiedzanym przez mieszkańców tej części miasta. To idealny teren dla biegaczy, rowerzystów, matki z dziećmi czy spacerujących z pieskami. Nic dziwnego, że wizyta czworonoga wzbudziła wśród wśród mieszkańców lekkie zamieszanie.

Czy wilk spacerujący tak blisko bloków to normalne zdarzenie? Jak zachować się podczas spotkania z nim?

W lubuskich lasach żyje około 330 wilków. W odróżnieniu od saren czy jeleni wilki to zwierzęta, które w ciągu doby mogą przebyć dystans nawet 50 km. W okresie wiosennym pojedyncze osobniki, zwłaszcza młode wilki opuszczające swoje grupy rodzinne w poszukiwaniu partnerów i nowych terytoriów. Zwierzęta mogą wówczas pojawiać się okresowo również poza rozległymi lasami, także w bliskich obszarach siedlisk ludzkich. 

- Wilki będą podchodzić - informuje Witold Marciniak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. - Jest to ich naturalne zachowanie. Podchodzą ponieważ poszukują pożywienia, są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone, tzn.  dokarmiane i przyzwyczajane do kontaktu z ludźmi. 

Wilki to z reguły zwierzęta płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Spotkania z nimi są niezwykle rzadkie. Zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta. Wystarczy wówczas spokojnie odczekać chwilę. Obserwować go. Jeśli na spacer zabieramy psa należy pamiętać, że pies powinien być prowadzony na smyczy lub na długiej lince, która uniemożliwi mu oddalenie się od opiekuna.

- Jeśli jednak spotkamy w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko lub przygląda się zbyt długo należy unieś ręce i machać nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni nasz zapach, sprawi, że nasza sylwetka będzie lepiej widoczna i staniemy się groźniejsi w oczach obserwującego nas zwierzęcia - dodaje Witold Marciniak. -  Głośno krzyk, ostry ton w stronę wilka również pomoże. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, należy rzucać w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem. W żadnym przypadku nie należy uciekać. Przyspieszyć, dopiero gdy mamy pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już nami.

Jeśli mamy taką możliwość, należy zrobić zwierzęciu zdjęcie i zawiadomić o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy. Pamiętajmy! Wilki są pod ochroną.

Czytaj więcej: Zaadoptuj wilka (FILM)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top