Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami. Ruszają opryski z samolotów (ZDJĘCIA)

27 kwiecień 2022
Autor: 
Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami. Ruszają opryski z samolotów Fot. Jędrzej Wiler / Aeroklub Ziemi Lubuskiej

RDLP Zielona Góra rozpoczyna zabiegi agrolotnicze. Aeroklub Ziemi Lubuskiej wykona opryski na powierzchni 22 tysięcy hektarów. Będzie zakaz wstępu do lasów.

Leśne szkodniki opanowały lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. To przede wszystkim barczatki sosnówki, czyli groźne stworzenia, które atakują przede wszystkim sosny. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do śmierci drzew oraz rozpadu drzewostanu.

Ruszają zabiegi agrolotnicze

Pojedynczy owad nie jest w stanie zaszkodzić potężnemu drzewu, jednak liczna chmara to już spory problem. Ich obecność co roku sprawdzają leśnicy. Gdy jest ich zdecydowanie więcej, do akcji wkraczają samoloty. Tak będzie i w tym roku.

Od 28 kwietnia na terenie RDLP Zielona Góra rozpocznie się akcja ograniczania populacji szkodników owadzich. W tym roku zabiegi agrolotnicze wykonane będą na powierzchni około 22 tysięcy hektarów.

Na terenie RDLP Zielona Góra zabiegi agrolotnicze wykona Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Wszystko przy użyciu samolotów Antonov AN-2. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych opryskiwaczy ilość cieczy roboczej na 1 hektar to zaledwie 3 litry, z czego 2 litry to woda.

- Zastosowane przez nas środki ochrony roślin są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Preparaty są bezpieczne również dla pszczół. Wszystkie zabiegi będą wykonane zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi wskazanymi przez producenta preparatu - informuje Grzegorz Młynar, specjalista Służby Leśnej RDLP Zielona Góra.

Będzie zakaz wstępu do lasów

W konkretnych miejscach na czas zabiegu wprowadzony będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Właściwe informacje pojawią się na m.in. na tablicach ogłoszeń w okolicznych miejscowościach oraz na stronie z zakazami wstępu do lasu. I tak np. Nadleśnictwo Nowa Sól wprowadzi zakaz wstępu do lasów na terenie gmin Nowa Sól i Siedlisko w terminie od 30 kwietnia do 10 maja.

Planowany termin zakończenia zabiegów agrolotniczych to 31 maja.

Przeczytaj też: Wypadek na DK27 pod Zieloną Górą. Zderzenie busa i osobówki. Jedna osoba ranna (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u