Majówka śladami tradycji i winiarskich piwnic

28 kwiecień 2022
Autor: 
Majówka śladami tradycji i winiarskich piwnic dronlubuski.pl

Już nie dni, a godziny dzielą nas od rozpoczęcia II Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Festiwalowe atrakcje to spacery szlakiem winiarskich zabytków w Zielonej Górze, koncerty gwiazd czy prezentacje winiarskie w Zaborze.

Przez pięć dni Lubuszanie oraz goście spoza regionu mogą zobaczyć niezwykłe miejsca oraz spróbować jeszcze lepszych win. Od 29 kwietnia do 3 maja ponad 30 lubuskich winnic zaprezentuje się w kilkunastu zabytkowych piwnicach na terenie Zielonej Góry. Wydarzenie będzie okazją do obejrzenia historycznych obiektów winiarskich, które na co dzień są niedostępne. To m.in. piwnica w Parku Sowińskiego, która należała do Ernsta Mühle czy piwnica przy ulicy Wodnej 32, zbudowana w XVIII w. przez Johanna Jeremiasa Seydela. Po raz pierwszy udostępniona zostanie również piwnica przy ulicy Grottgera 1. Zwiedzanie będzie bezpłatne.

Festiwal to okazja do zapoznania się z wyjątkową architekturą winiarską. Pierwsza winiarska piwnica została otwarta w 2005 r. przy ul. Wodnej. - Bardzo niepokaźna, z żelazną bramą, a w środku przepiękna i bardzo dobrze zachowana. Nie wymagało to wielkich prac, aby winnica została uporządkowana. Na spotkanie noworoczne przyszły tłumy. Myślę, że w pozostałych winnicach, które są na szlaku festiwalu winiarskiego będziemy mogli podziwiać architekturę winiarską, często przez nas niedocenianą – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Jednym z takich miejsc jest siedziba departamentów unijnych przy ul. Chrobrego, gdzie 3 maja odbędzie się koncert finałowy festiwalu.

Wino warte zachodu

- Cała Polska wie, że lubuskie wino jest warte zachodu. Pogoda nam sprzyja, mamy coraz więcej dobrych zbiorów i nasze winnice są coraz starsze – dodaje lubuska marszałek. Zdobywają nie tylko uznanie w Polsce, ale także w Europie. W 2019 r. w Madrycie odbył się pierwszy w historii pojedynek polskich i hiszpańskich win. Lubuskie produkty zostały bardzo wysoko ocenione. Nieprzypadkowo Polskę reprezentowali właśnie lubuscy winiarze, biorący udział w misji gospodarczej do Madrytu i Toledo.

W programie festiwalu jest oczywiście ocena lubuskich win. Wyniki zostaną ogłoszone podczas inauguracji wydarzenia, w sobotę 30 kwietnia w piwnicy w parku Sowińskiego.

Przemysław Karwowski, sekretarz jury oceny win lubuskich wspomina, że podczas festiwalu będzie okazja do spróbowania nowego rocznika. - Moją rolą będzie przeprowadzenie drugiej oceny lubuskiego wina. To tradycja regionów winiarskich, że wiosną odbywają się oceny, próby. Inne regiony mają swój znak jakości, naszym będzie certyfikat „Wino warte zachodu”. W ubiegłym roku zgłoszono 47 win, w tym roku mamy 76 win do oceny z ponad 20 winnic, więc certyfikatów na pewno będzie więcej – podkreśla.

Kobieca strona lubuskich winnic

Barbara Buczek z Winnicy Pod Lipą zapowiedziała, że festiwal będzie spotkaniem z historią i teraźniejszością winiarstwa. W 15 przepięknych historycznych winiarskich piwnicach będzie okazja do spotkania z 30 winiarzami z regionu lubuskiego. - Będą ludzie, którzy tworzą winiarstwo tu i teraz. Są to piwnice od niedawna udostępnione szerszej publiczności, przepiękne odrestaurowane. Będzie niezwykła okazja porozmawiać z winiarzami, będą degustacje win, spotkania, wystawy – mówia Barbara Buczek.

Będzie można także obejrzeć wystawę portretów „Kobieca strona lubuskich winnic”. Prace będzie można zobaczyć w piwnicy w parku Sowińskiego. Przed obiektywem Agnieszki Kowalskiej z Aga Cyka zapozowały przedstawicielki 20 lubuskich winnic.

Z patriotycznym akcentem

W weekend majowy będziemy również świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będą akcenty patriotyczne i europejskie. - Pamiętajmy, że świętujemy majówkę dlatego, że jest to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – dodała marszałek.

Europejska majówka na winnicy w Zaborze

Marszałek zaprasza nie tylko na degustacje i spotkania z winiarzami, ale również na koncerty. Po ubiegłorocznym sukcesie imprezy postanowiono dołożyć występy gwiazd. W sobotę będzie nią Krzysztof Zalewski, a w niedzielę 1 maja Kaśka Sochacka. 3 maja odbędzie się koncert finałowy festiwalu: „Siesta & Wino” - Joao de Sousa i Ola Jas, który poprowadzi Marcin Kydryński. Jak zapewnia Janusz Rewers, dyrektor Departamentu Promocji i Strategii Marki bardzo trudno obecnie dostać bilet na koncert Krzysztofa Zalewskiego czy Kaśki Sochackiej. A festiwalowe koncerty są nieodpłatne. - Prosimy do Zaboru przyjechą wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Będzie wiele atrakcji: foodtrucki i dmuchańce dla dzieci – podkreśla dyrektor.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj także:  Gwałt i morderstwo w Zielonej Górze. Alfred Siatecki kończy kolejną powieść

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u