Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków. Będą miały system piany sprężonej (ZDJĘCIA)

10 maj 2022
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków Fot. Redakcja, KP PSP Żary

Nowe samochody gaśnicze z funkcją piany sprężonej trafią do czterech jednostek Państwowej Straży Pożarnej w województwie lubuskim. Ruszył już przetarg.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej corocznie realizuje zakupy sprzętu w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Teraz przyszedł czas na zadanie "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V", którego wartość to blisko 293 miliony złotych. Projekt będzie realizowany w latach 2022 - 2023.

Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków

W związku z unijnym projektem w całej Polsce ruszyło już kilka przetargów na zakup nowych pojazdów. Jeden z nich ogłosiła Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Przedmiotem zamówienia jest 16 średnich samochodów gaśniczych z systemem piany sprężonej. Cztery z nich zasilą jednostki w Lubuskiem. Nowe wozy gaśnicze trafią bowiem do Zielonej Góry, Żagania, Żar oraz Strzelec Krajeńskich.

Zgodnie ze specyfikacją nowe samochody gaśnicze powinny mieć podwozie z 2023 roku, napęd 4x4, silnik o mocy minimalnej 210 kW oraz 6-osobową kabinę. Ponadto wymaga się zbiornika wodnego o pojemności 2000 litrów. Wraz z pojazdem dostarczone ma zostać wyposażenie m.in. w postaci aparatów powietrznych, a także zestawu narzędzi hydraulicznych.

Termin składania ofert kończy się 3 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał na dostarczenie pojazdu 11 miesięcy od dnia podpisania umowy, jednak nie później jak do 19 maja 2023 roku.

Nowe wozy gaśnicze z pianą sprężoną

Co ciekawe samochody mają być wyposażone w gaśniczy system piany sprężonej. Tworzy się ją z bardzo małej ilości wody, środka pianotwórczego oraz powietrza. Pozwala to na dłuższe i bardzo skuteczne prowadzenie działań. Jednocześnie piana sprężona pozwala wyeliminować szkody wyrządzone przez użycie sporej ilości wody, np. podczas pożaru mieszkania. Najwięcej takich pojazdów służy obecnie w powiecie żarskim.

Jak działa piana sprężona? Zobaczcie w galerii poniżej!

Przeczytaj też: Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Lubuskiem. Strażacy zapraszają na festyn

Fot. KP PSP Żary, Gmina Lubsko, Nadleśnictwo Wymiarki


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u