Jak gasić płonący olej? Prawidłową metodę pokazali lubuscy strażacy!

16 maj 2022
Autor: 
Jak gasić płonący olej? Prawidłową metodę pokazali lubuscy strażacy! Redakcja

Lubuscy strażacy podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Gorzowie Wielkopolskim zaprezentowali jak prawidłowo gasić płonący olej!

Podczas przygotowywania posiłku może dojść do zapłonu oleju. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli nie wiemy, jak postępować. Najczęstszym, a zarazem błędnym działaniem jest zalanie płonącej patelni lub garnka wodą. Pamiętajcie, nigdy tak nie róbcie! Dolanie wody do płonącego oleju grozi gwałtowną reakcją i wyrzutem płonącego oleju co w konsekwencji grozi poważnymi oparzeniami, a także rozprzestrzenieniem się pożaru w pomieszczeniu.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej posiada specjalny trenażer, na którym można zasymulować sytuację pożaru oleju. Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Gorzowie Wielkopolskim strażacy zaprezentowali jak wygląda zapłon rozgrzanego oleju oraz jak reaguje on w kontakcie z wodą. Strażacy pokazali także prawidłowe metody opanowania takiej sytuacji. 

Najlepszym sposobem jest wyłączenie źródła ognia i przykrycie garnka lub patelni pokrywką. W przypadku braku pokrywki możemy wykorzystać do tego wilgotny ręcznik (wykręcony z wody), wtedy ręcznikiem przykrywamy naczynie z olejem. Po takim działaniu czekamy aż olej się wystudzi.

Czytaj także - Widowiskowe pokazy w wykonaniu malutkich strażaków z OSP Dębinka! (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u