Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Strażacy z OSP Łaz zorganizowali piknik! (ZDJĘCIA)

Kolejna edycja strażackiego pikniku pod nazwą „bezpieczne wakacje” za nami! Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak postępować w nagłych sytuacjach!

W sobotę, 18 czerwca na polanie nad Odrą w pobliżu miejscowości Wielobłota odbyła się trzecia edycja strażackiego pikniku pod nazwą „bezpieczne wakacje”. Organizowane przez OSP Łaz wydarzenie przyciągnęło sporo mieszkańców powiatu zielonogórskiego. – Piknik ma na celu pokazanie dorosłym oraz dzieciom jak zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji, które możemy napotkać na swojej drodze podczas spędzania urlopu. – mówi Marta Ratajska, Prezes OSP Łaz.

Strażackie pokazy w wodzie i na lądzie

Gościmy dzisiaj dziewięć jednostek, które mają okazję poćwiczyć i wziąć udział w pokazach. – dodaje Marta Ratajska.  Pierwszą częścią pikniku były pokazy ratownicze połączone z ćwiczeniami. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz OSP Cigacice zorganizowali pokazy ratownictwa wodnego na rzece. Mieszkańcy mogli m.in. zaobserwować jak wygląda podejmowanie tonącej osoby z wody na łódź oraz jej ewakuacja do punktu medycznego zlokalizowanego na brzegu. 

Kolejnym pokazem była symulacja wypadku drogowego, w wyniku którego doszło do pożaru samochodu. Strażacy z OSP Łaz zaprezentowali techniki ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz pokazali jak wygląda udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Równocześnie strażacy OSP Klenica pokazali metodę gaszenia pożaru samochodu z wykorzystaniem kompaktowego systemu do wytwarzania piany średniej.

Bezpośrednio po powyższych pokazach w ruch poszły narzędzia hydrauliczne. Strażacy zaprezentowali różne techniki cięcia karoserii rozbitych pojazdów z wykorzystaniem podręcznego sprzętu burzącego oraz nożyc i rozpieraka hydraulicznego. Podczas pokazów doświadczeni strażacy opowiadali widzom co dokładnie się odbywa oraz jakie parametry i zastosowanie ma sprzęt. 

Nauka pierwszej pomocy

Podczas pikniku można było nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach z wykorzystaniem AED. Ta strefa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci.  – Naciskamy na edukację wśród dzieci. Staramy się zarażać dzieci, uczyć je pierwszej pomocy, ponieważ chłoną tę wiedzę jak gąbka. Przekazane podstawy pierwszej pomocy, będą w przyszłości na pewno procentowały. – mówi Maciej Bardelas, ratownik w OSP Łaz.

First responder – rozwiązanie przyszłości już niedługo?

Ochotnicza Straż Pożarna w Łazie realizuje projekt pn. „Bezpieczna Gmina” w ramach którego zakupiony został automatyczny defibrylator zewnętrzny, który będzie na wyposażeniu jednostki. 

Nasza jednostka chciałaby w przyszłości wprowadzić na terenie gminy Zabór instytucję first respondera (pierwszy ratownik – przy. red.). Jest to ogólnopolski projekt realizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP polegający na tym, że w oparciu o jednostki OSP będzie rozbudowana sieć społecznych ratowników, którzy za pomocą alarmowania poprzez aplikację będą reagowali na zgłoszenia z terenów, na których mieszkają. – mówi Arkadiusz Mieczyński, ratownik medyczny w OSP Łaz.

Strażacy liczą, że jeszcze w bieżącym roku powyższe rozwiązanie zostanie wprowadzone na terenie gminy Zabór. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców oraz przyspieszy uzyskanie pomocy. Najbliższy zespół ratownictwa medycznego znajduje się w Zielonej Górze, około 15 kilometrów do Zaboru. W przypadku zatrzymania krążenia liczy się każda minuta!

Czytaj także – Falubaz pewnie wygrywa z drużyną Orzeł Łódź. Protasiewicz wrócił do ścigania! (ZDJĘCIA)