Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Strażacy z OSP Łaz zorganizowali piknik! (ZDJĘCIA)

19 czerwiec 2022
Autor: 
Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Strażacy z OSP Łaz zorganizowali piknik! Redakcja

Kolejna edycja strażackiego pikniku pod nazwą "bezpieczne wakacje" za nami! Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak postępować w nagłych sytuacjach!

W sobotę, 18 czerwca na polanie nad Odrą w pobliżu miejscowości Wielobłota odbyła się trzecia edycja strażackiego pikniku pod nazwą "bezpieczne wakacje". Organizowane przez OSP Łaz wydarzenie przyciągnęło sporo mieszkańców powiatu zielonogórskiego. - Piknik ma na celu pokazanie dorosłym oraz dzieciom jak zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji, które możemy napotkać na swojej drodze podczas spędzania urlopu. - mówi Marta Ratajska, Prezes OSP Łaz.

Strażackie pokazy w wodzie i na lądzie

- Gościmy dzisiaj dziewięć jednostek, które mają okazję poćwiczyć i wziąć udział w pokazach. - dodaje Marta Ratajska.  Pierwszą częścią pikniku były pokazy ratownicze połączone z ćwiczeniami. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz OSP Cigacice zorganizowali pokazy ratownictwa wodnego na rzece. Mieszkańcy mogli m.in. zaobserwować jak wygląda podejmowanie tonącej osoby z wody na łódź oraz jej ewakuacja do punktu medycznego zlokalizowanego na brzegu. 

Kolejnym pokazem była symulacja wypadku drogowego, w wyniku którego doszło do pożaru samochodu. Strażacy z OSP Łaz zaprezentowali techniki ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz pokazali jak wygląda udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Równocześnie strażacy OSP Klenica pokazali metodę gaszenia pożaru samochodu z wykorzystaniem kompaktowego systemu do wytwarzania piany średniej.

Bezpośrednio po powyższych pokazach w ruch poszły narzędzia hydrauliczne. Strażacy zaprezentowali różne techniki cięcia karoserii rozbitych pojazdów z wykorzystaniem podręcznego sprzętu burzącego oraz nożyc i rozpieraka hydraulicznego. Podczas pokazów doświadczeni strażacy opowiadali widzom co dokładnie się odbywa oraz jakie parametry i zastosowanie ma sprzęt. 

Nauka pierwszej pomocy

Podczas pikniku można było nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach z wykorzystaniem AED. Ta strefa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci.  - Naciskamy na edukację wśród dzieci. Staramy się zarażać dzieci, uczyć je pierwszej pomocy, ponieważ chłoną tę wiedzę jak gąbka. Przekazane podstawy pierwszej pomocy, będą w przyszłości na pewno procentowały. - mówi Maciej Bardelas, ratownik w OSP Łaz.

First responder - rozwiązanie przyszłości już niedługo?

Ochotnicza Straż Pożarna w Łazie realizuje projekt pn. "Bezpieczna Gmina" w ramach którego zakupiony został automatyczny defibrylator zewnętrzny, który będzie na wyposażeniu jednostki. 

- Nasza jednostka chciałaby w przyszłości wprowadzić na terenie gminy Zabór instytucję first respondera (pierwszy ratownik - przy. red.). Jest to ogólnopolski projekt realizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP polegający na tym, że w oparciu o jednostki OSP będzie rozbudowana sieć społecznych ratowników, którzy za pomocą alarmowania poprzez aplikację będą reagowali na zgłoszenia z terenów, na których mieszkają. - mówi Arkadiusz Mieczyński, ratownik medyczny w OSP Łaz.

Strażacy liczą, że jeszcze w bieżącym roku powyższe rozwiązanie zostanie wprowadzone na terenie gminy Zabór. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców oraz przyspieszy uzyskanie pomocy. Najbliższy zespół ratownictwa medycznego znajduje się w Zielonej Górze, około 15 kilometrów do Zaboru. W przypadku zatrzymania krążenia liczy się każda minuta!

Czytaj także - Falubaz pewnie wygrywa z drużyną Orzeł Łódź. Protasiewicz wrócił do ścigania! (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u