W niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych brakuje kierowców. Mimo że są wyposażone np. w dwa samochody gaśnicze, to z powodu braków kadrowych nie są w stanie jednocześnie wyjechać nimi na akcje. Szczególny problem ma miejsce w godzinach pracy, czyli od rana do popołudnia.
Prawo jazdy dla strażaków OSP
Wraz z Nowym Rokiem weszła w życie Ustawa o OSP. To właśnie w niej zawarto informacje, że Państwowa Straż Pożarna nieodpłatnie będzie prowadziła kursy przygotowujące strażaków ratowników do uzyskania prawa jazdy kategorii C, czyli na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Skierowanie strażaka na szkolenie wymaga zawarcia specjalnej umowy. Ochotnik musi podpisać, że będzie pełnił funkcję kierowcy w danej jednostce OSP przez okres nie krótszy niż 5 lat od momentu uzyskania kwalifikacji i uprawnień.
Państwowa Straż Pożarna ruszyła z kursem na kat. C
Od dziś, 1 lipca, PSP oficjalnie rozpoczęła szkolenia na prawo jazdy dla strażaków OSP. Lubuskie jest jednym z trzech województw, które ruszyły z programem jako pierwsze. Zakres nauki będzie obejmował 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktyki. Wszystko zakończy się normalnym, państwowym egzaminem.
Pierwszymi strażakami, którzy skorzystają z kursu są druhowie z OSP Świniary i OSP Trzebiszewo (powiat międzyrzecki) oraz OSP Niekarzyn i OSP Toporów (powiat świebodziński). Nadzór nad szkoleniem sprawuje Ośrodek Szkolenia KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim z siedzibą w Świebodzinie.
- Po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu, strażacy OSP zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, co będzie miało bezpośredni wpływ na zapewnienie gotowości operacyjno-bojowej - podkreśla Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Przeczytaj też: Gang motocyklowy przemycał narkotyki. Korzystał z samolotu i ciężarówek (ZDJĘCIA, FILM)