Prawo jazdy dla strażaków OSP. W Lubuskiem ruszyły bezpłatne kursy (ZDJĘCIA)

01 lipiec 2022
Autor: 
Prawo jazdy dla strażaków OSP. W Lubuskiem ruszyły bezpłatne kursy Fot. KW PSP Gorzów Wlkp.

Państwowa Straż Pożarna w Lubuskiem ruszyła z nowymi szkoleniami dla OSP. Ochotnicy będą przygotowywać się do egzaminu na prawo jazdy kategorii C.

W niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych brakuje kierowców. Mimo że są wyposażone np. w dwa samochody gaśnicze, to z powodu braków kadrowych nie są w stanie jednocześnie wyjechać nimi na akcje. Szczególny problem ma miejsce w godzinach pracy, czyli od rana do popołudnia.

Prawo jazdy dla strażaków OSP

Wraz z Nowym Rokiem weszła w życie Ustawa o OSP. To właśnie w niej zawarto informacje, że Państwowa Straż Pożarna nieodpłatnie będzie prowadziła kursy przygotowujące strażaków ratowników do uzyskania prawa jazdy kategorii C, czyli na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Skierowanie strażaka na szkolenie wymaga zawarcia specjalnej umowy. Ochotnik musi podpisać, że będzie pełnił funkcję kierowcy w danej jednostce OSP przez okres nie krótszy niż 5 lat od momentu uzyskania kwalifikacji i uprawnień.

Państwowa Straż Pożarna ruszyła z kursem na kat. C

Od dziś, 1 lipca, PSP oficjalnie rozpoczęła szkolenia na prawo jazdy dla strażaków OSP. Lubuskie jest jednym z trzech województw, które ruszyły z programem jako pierwsze. Zakres nauki będzie obejmował 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktyki. Wszystko zakończy się normalnym, państwowym egzaminem.

Pierwszymi strażakami, którzy skorzystają z kursu są druhowie z OSP Świniary i OSP Trzebiszewo (powiat międzyrzecki) oraz OSP Niekarzyn i OSP Toporów (powiat świebodziński). Nadzór nad szkoleniem sprawuje Ośrodek Szkolenia KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim z siedzibą w Świebodzinie.

- Po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu, strażacy OSP zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, co będzie miało bezpośredni wpływ na zapewnienie gotowości operacyjno-bojowej - podkreśla Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Przeczytaj też: Gang motocyklowy przemycał narkotyki. Korzystał z samolotu i ciężarówek (ZDJĘCIA, FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u