Policja w Zielonej Górze i Gorzowie ma nowe psy. Kiedy wyruszą w miasto?

04 sierpień 2022
Autor: 
Policja w Zielonej Górze i Gorzowie ma nowe psy Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Lafi i Dex to nowi, czworonożni funkcjonariusze w Lubuskiej Policji. Teraz przed nimi i ich przewodnikami specjalne szkolenie. Później będą patrolować miasta.

Psy w policji działają już od wielu lat. W województwie lubuskim w służbie wykorzystuje się obecnie 30 czworonogów. To zarówno psy patrolowo-tropiące, jak i do wykrywania narkotyków czy materiałów pirotechnicznych. Jest też jeden pies bojowy, których w całej Polsce jest zaledwie pięć.

Nowe psy w Lubuskiej Policji

Ostatnio do lubuskiego garnizonu zakupiono dwa owczarki niemieckie, które w przyszłości będą wykorzystywane m.in. do działań poszukiwawczych i służby patrolowej. To Lafi oraz Dex. Pierwszy z czworonogów został przydzielony do st. post. Sandry Rybki z gorzowskiej policji. Drugim będzie opiekował się sierż. sztab. Paweł Siewierski z policji w Zielonej Górze.

- Nie każdy pies potrafi sprostać wyzwaniom. Wszystkie predyspozycje są skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed zakupem czworonoga. Typowaniu poddawani są również sami przewodnicy - wyjaśnia podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Specjalne szkolenie dla policjantów i ich psów

Zanim nowe owczarki niemieckie wyruszą w miasto, czeka je oraz ich przewodników specjalne 6-miesięczne szkolenie. To odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

- Funkcjonariusze zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów, a także odbywają zajęcia z praktycznej tresury. Uczą się zasad pielęgnacji podopiecznych oraz ich żywienia. Z kolei psy po 6-miesięcznym szkoleniu psy otrzymują stosowną atestację uprawniającą je do służby i charakteru wykonywanych zadań - informuje podinsp. Maludy.

Przeczytaj też: Śmigłowiec LPR lata nocą nad Zieloną Górą i okolicami. Wyjaśniamy, dlaczego


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u