Pożar lasu koło Świebodzina. W akcji 22 zastępy straży pożarnej i samolot gaśniczy (ZDJĘCIA)

04 sierpień 2022
Autor: 
Pożar lasu koło Świebodzina. W akcji 22 zastępy straży pożarnej i samolot Fot. KP PSP Świebodzin

Pożar koło Świebodzina. Ogień pojawił się w lesie w rejonie miejscowości Lubrza. Do akcji wysłano 22 zastępy straży pożarnej i samolot gaśniczy.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego świebodzińskich strażaków w czwartek, 4 sierpnia, tuż po godzinie 12:00. W ogniu stanął jeden z kompleksów leśnych w pobliżu Lubrzy.

Początkowo do akcji wyruszyły zastępy gaśnicze ze Świebodzina oraz okoliczne jednostki OSP. Pożar rozprzestrzeniał się jednak na tyle szybko, że niezbędne okazało się wysłanie kolejnych jednostek. Jednocześnie do działań poderwany został samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze.

Działania nadal trwają

W kulminacyjnym momencie działań na miejscu pracowały 22 zastępy straży pożarnej z powiatu świebodzińskiego oraz międzyrzeckiego. Obecna była również strażacka grupa dronowa ze Słubic, która monitorowała pożar z powietrza.

- Spaleniu uległo około 5 hektarów lasu. Działania nadal trwają. Pożar jest zlokalizowany, trwa dogaszanie - informuje bryg. Marcin Bohuszko, rzecznik straży pożarnej w Świebodzinie.

Przyczyną zdarzenia z pewnością było podpalenie. Pożar w lesie nigdy nie powstaje przecież sam.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem

Od kilku dni na terenie całego województwa lubuskiego występuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa najgorsza sytuacja ma miejsce w rejonie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie wilgotność ściółki sięga 5,4%, czyli jest mniejsza od wilgotności kartki papieru. Trochę lepiej jest już w Nadleśnictwie Lipinki (6,5%) i Nadleśnictwie Babimost (6,6%).

Przypominamy, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze chronią lasy przed pożarem, korzystając z 65 dostrzegalni pożarowych, w których od świtu do zmierzchu pracują obserwatorzy. Nad bezpieczeństwem czuwają także załogi samochodów patrolowo-gaśniczych oraz samolotów gaśniczych z Leśnych Baz Lotniczych.

Przeczytaj też: Śmigłowiec LPR lata nocą nad Zieloną Górą i okolicami. Wyjaśniamy, dlaczego


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u