Prawo jazdy dla strażaków OSP. Pierwsi ochotnicy zdali już egzaminy kategorii C

08 wrzesień 2022
Autor: 
Prawo jazdy dla strażaków OSP. Pierwsi ochotnicy zdali już egzaminy Fot. KW PSP Gorzów Wlkp.

Państwowa Straż Pożarna w Lubuskiem przygotowuje strażaków ochotników do egzaminu na prawo jazdy kategorii C. Pierwsi druhowie już mogą jeździć.

W niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych brakuje kierowców. Mimo że są wyposażone np. w dwa samochody gaśnicze, to z powodu braków kadrowych nie są w stanie jednocześnie wyjechać nimi na akcje. Szczególny problem ma miejsce w godzinach pracy, czyli od rana do popołudnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Tragiczny wypadek w Nowy Rok. Zginęło ...

Prawo jazdy dla strażaków OSP

Wraz z Nowym Rokiem weszła w życie Ustawa o OSP. To właśnie w niej zawarto informacje, że Państwowa Straż Pożarna nieodpłatnie będzie prowadziła kursy przygotowujące strażaków ratowników do uzyskania prawa jazdy kategorii C, czyli na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. I tak w województwie lubuskim od 1 lipca PSP oficjalnie rozpoczęła szkolenia na prawo jazdy dla strażaków OSP.

Skierowanie strażaka na szkolenie wymaga zawarcia specjalnej umowy. Ochotnik musi podpisać, że będzie pełnił funkcję kierowcy w danej jednostce OSP przez okres nie krótszy niż 5 lat od momentu uzyskania kwalifikacji i uprawnień.

Pierwsi strażacy w Lubuskiem zdali egzaminy

Lubuskie jest jednym z trzech województw w Polsce, które ruszyły z programem jako pierwsze. Do inauguracyjnej edycji szkolenia wybrano 10 druhów z terenu regionu. Najwięcej, bo aż 5, pochodzi z jednostek OSP ulokowanych na terenie powiatu świebodzińskiego.

Dziś, 8 września, zastępca lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Maciej Iwko symbolicznie wręczył prawo jazdy kat. C pierwszemu strażakowi OSP, który ukończył szkolenie i pomyślnie zdał egzamin państwowy. Pozostali uczestnicy pierwszej edycji kursu oczekują teraz na umówione egzaminy lub nadal są w trakcie szkolenia.

- Strażacy ochotnicy wzmocnią potencjał ratowniczy jednostek OSP poprzez zwiększenie obsady kierowców w jednostkach. Działanie to przyczyni się do poprawy dyspozycyjności jednostek a tym samym wzmocni Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - informuje Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj też: Potężna nawałnica w Gorzowie. Woda zalała miasto. "Ulicami płyną rzeki" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u