Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami. Trwają opryski z samolotów, są zakazy wstępu do lasów

24 wrzesień 2022
Autor: 
Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami. Trwają opryski z samolotów Fot. Jędrzej Wiler / Aeroklub Ziemi Lubuskiej

W Lubuskiem trwają zabiegi agrolotnicze. Opryski z samolotów wykonuje na powierzchni ponad 500 hektarów Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Są zakazy wstępu do lasów.

Leśne szkodniki opanowały lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. To przede wszystkim barczatki sosnówki, czyli groźne stworzenia, które atakują głównie sosny. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do śmierci drzew oraz rozpadu drzewostanu.

Trwają zabiegi agrolotnicze

Pojedynczy owad nie jest w stanie zaszkodzić potężnemu drzewu, jednak liczna chmara to już spory problem. Ich obecność co roku sprawdzają leśnicy. Gdy owadów jest zdecydowanie więcej, do akcji wkraczają samoloty. Pierwsze opryski w 2022 roku przeprowadzono pod koniec kwietnia, a teraz przyszedł czas na kolejne.

I tak na terenie RDLP Zielona Góra ruszyła kolejna akcja ograniczania populacji szkodników owadzich. Teraz zabiegi agrolotnicze wykonywane są na terenach Nadleśnictwa Krosno, Nadleśnictwa Gubin oraz Nadleśnictwa Bytnica. Łącznie do oprysków zakwalifikowano około 3000 hektarów drzewostanów.

Opryski jak zawsze przeprowadza Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Wszystko przy użyciu samolotów Antonov AN-2. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych opryskiwaczy ilość cieczy roboczej na 1 hektar to blisko 3 litry, z czego 2 litry to woda.

- Zgodnie z wytycznymi Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, do zabiegu użyty zostanie preparat DIMILIN 480 SC w stężeniu 0,09 - 0,10 l/ha. Nośnikiem wskazanego środka ochrony roślin będzie woda (2,0 l/ha) oraz ekologiczny olej mineralny IKAR 95 EC, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, w dawce 0,7 l/ha - informuje Adam Biernacki z Nadleśnictwa Krosno.

Są zakazy wstępu do lasów

Na terenach nadleśnictw objętych zabiegami wprowadzono już okresowy zakaz wstępu do lasu. Z informacji uzyskanych od leśników wynika, że będzie on obowiązywał do końca roku. Wszelkie komunikaty powinny już pojawić się m.in. na tablicach ogłoszeń w okolicznych miejscowościach oraz na stronie z zakazami wstępu do lasu.

Jak podkreśla Nadleśnictwo Gubin, społeczeństwo powinno zachować ostrożność. "Wskazane środki ostrożności: okres karencji dla runa leśnego - zakaz zbioru i spożywania w sezonie 2022 r." - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj też: Pożar domu koło Lubska. Poszkodowany 18 i 17-latek oraz 6-letnie dziecko (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u