W kraju trwają przygotowania do prawdopodobnie najtrudniejszej zimy od lat. Rosnąca inflacja, drożejące ceny nośników energii oraz brak węgla nie napawa Polaków optymizmem. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już gotowość do zimowego utrzymania dróg. Odśnieżanie i usuwanie śliskości ma być prowadzone w trybie 24-godzinnnym przez 7 dni w tygodniu.
GDDKiA na podstawie analiz zużycia w ostatnich 10 latach przyjmuje, że w sezonie zimowym 2022/2023 może zostać zużyte 350 tys. ton soli drogowej, 2,4 tys. ton chlorku wapnia oraz 31 tys. ton materiałów uszorstniających.
Ile czasu na odśnieżenie mają drogowcy?
Istnieje pięć standardów utrzymania dróg. Pierwszy z nich zakłada odśnieżenie całej szerokości jezdni łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
Drugi standard również zakłada odśnieżenie jezdni oraz pobocza. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.
Trzeci standard utrzymania zakłada odśnieżenie jezdni na całej szerokości. Likwidacja śliskości jezdni na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4 proc., na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.
Jezdnia utrzymywana w czwartym standardzie powinna być odśnieżona na całej szerokości i posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu ustalonych przez zarząd drogi.
Piąty standard utrzymania drogi polega na odśnieżeniu jezdni w miejscach zasp (co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek) i posypania na odcinkach decydujących o możliwości ruchu ustalonych przez zarząd drogi. Czas na wykonanie prac nie jest określony.
Czytaj także - Czeka nas mglista noc i poranek. Widzialność miejscami spadnie do 100 metrów!