Dziś w Zielonej Górze odbyła się 48. zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Już na samym początku radni Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Samorządowe Lubuskie chcieli wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Głos miał w nim zabrać prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który uważa, że Elżbieta Anna Polak okrada miasto z pieniędzy unijnych. Dlaczego? Bo w nowym podziale zaproponowano 184,21 euro na mieszkańca, a nie przeszło 300 euro per capita. Sprawę ZIT opisywaliśmy m.in. w artykule: "Prezydent Zielonej Góry jak lisek chytrusek? Gminy bronią marszałek województwa (ZDJĘCIA)"
Przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek wskazał, że udzieli głosu prezydentowi, ale dopiero po zakończeniu wszystkich punktów z porządku obrad. Wówczas włodarz Zielonej Góry wraz z radnymi PiS i Samorządowego Lubuskiego złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. I tak zgodnie z prawem taka sesja powinna zostać zwołana w ciągu najbliższych siedmiu dni.
Afera z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego nie mogła odbyć się bez poruszenia tematu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze i jego byłego już dyrektora Waldemara Stępaka. Radna Małgorzata Gośniowska-Kola w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości proponowała nawet wprowadzenie apelu o odwołanie wicemarszałka Łukasza Poryckiego, który sprawuje nadzór nad WUP. Wówczas radny Sebastian Ciemnoczołowski (Platforma Obywatelska) zareagował, że ten punkt można wpisać w porządek obrad kolejnej sesji.
Głos w sprawie zabrała także marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Dziś wysłuchaliśmy wyjaśnienia i otrzymałam pismo od dyrektora Waldemara Stępaka, w którym oddał się do dyspozycji marszałka w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym. Na podstawie tego oświadczenia rozwiązałam stosunek pracy. Jednocześnie zleciałam kontrolę w zakresie nadzoru WUP nad agencjami zatrudnieniowymi - mówiła.
Więcej o sprawie dyrektora WUP w artykule: "Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?"
Apel do rządu w sprawie Odry
W trakcie sesji Sejmik Województwa Lubuskiego pochylił się także nad sprawą katastrofy ekologicznej na Odrze. Radni przyjęli apel do polskiego rządu w sprawie oczekiwanych działań po tej katastrofie.
- Apelujemy do rządu polskiego o wyciągnięcie wniosków, które pozwolą w przyszłości uchronić rzekę Odrę od takich zdarzeń, jakie miały miejsce w 2022 roku podczas jej katastrofy. Również apelujemy, aby wszelkie inwestycje, które mają na celu uregulowanie i gospodarcze wykorzystanie Odry, wykonywane były w zgodzie z naturą, a także poprawiały przyrodniczy ekosystem tej rzeki - czytamy w przyjętym apelu.
Marszałek Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że być może trzeba powołać stały zespół w ramach rządu. - Prawdą jest, że wiele rzek może być tak zanieczyszczonych. Apelujemy więc w sposób oględny, kulturalny. Polskie rzeki to nie ścieki, zróbmy coś z tym razem - podkreślała.
Przeczytaj też: Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?
https://newslubuski.pl/spoleczne/13524-dzis-obradowal-sejmik-wojewodztwa-lubuskiego-przeglosowano-apel-do-rzadu.html#sigProId316c5a9ecd