Dziś obradował Sejmik Województwa Lubuskiego. Przegłosowano apel do rządu ws. Odry (ZDJĘCIA)

28 listopad 2022
Autor: 
Dziś obradował Sejmik Województwa Lubuskiego. Przegłosowano apel do rządu Redakcja

Za nami kolejna Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Radni przyjęli apel do rządu o działania w sprawie Odry. Poruszono też temat odwołania dyrektora WUP.

Dziś w Zielonej Górze odbyła się 48. zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Już na samym początku radni Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Samorządowe Lubuskie chcieli wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Głos miał w nim zabrać prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który uważa, że Elżbieta Anna Polak okrada miasto z pieniędzy unijnych. Dlaczego? Bo w nowym podziale zaproponowano 184,21 euro na mieszkańca, a nie przeszło 300 euro per capita. Sprawę ZIT opisywaliśmy m.in. w artykule: "Prezydent Zielonej Góry jak lisek chytrusek? Gminy bronią marszałek województwa (ZDJĘCIA)"

Przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek wskazał, że udzieli głosu prezydentowi, ale dopiero po zakończeniu wszystkich punktów z porządku obrad. Wówczas włodarz Zielonej Góry wraz z radnymi PiS i Samorządowego Lubuskiego złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. I tak zgodnie z prawem taka sesja powinna zostać zwołana w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Afera z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy

Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego nie mogła odbyć się bez poruszenia tematu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze i jego byłego już dyrektora Waldemara Stępaka. Radna Małgorzata Gośniowska-Kola w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości proponowała nawet wprowadzenie apelu o odwołanie wicemarszałka Łukasza Poryckiego, który sprawuje nadzór nad WUP. Wówczas radny Sebastian Ciemnoczołowski (Platforma Obywatelska) zareagował, że ten punkt można wpisać w porządek obrad kolejnej sesji.

Głos w sprawie zabrała także marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Dziś wysłuchaliśmy wyjaśnienia i otrzymałam pismo od dyrektora Waldemara Stępaka, w którym oddał się do dyspozycji marszałka w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym. Na podstawie tego oświadczenia rozwiązałam stosunek pracy. Jednocześnie zleciałam kontrolę w zakresie nadzoru WUP nad agencjami zatrudnieniowymi - mówiła.

Więcej o sprawie dyrektora WUP w artykule: "Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?"

Apel do rządu w sprawie Odry

W trakcie sesji Sejmik Województwa Lubuskiego pochylił się także nad sprawą katastrofy ekologicznej na Odrze. Radni przyjęli apel do polskiego rządu w sprawie oczekiwanych działań po tej katastrofie.

- Apelujemy do rządu polskiego o wyciągnięcie wniosków, które pozwolą w przyszłości uchronić rzekę Odrę od takich zdarzeń, jakie miały miejsce w 2022 roku podczas jej katastrofy. Również apelujemy, aby wszelkie inwestycje, które mają na celu uregulowanie i gospodarcze wykorzystanie Odry, wykonywane były w zgodzie z naturą, a także poprawiały przyrodniczy ekosystem tej rzeki - czytamy w przyjętym apelu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że być może trzeba powołać stały zespół w ramach rządu. - Prawdą jest, że wiele rzek może być tak zanieczyszczonych. Apelujemy więc w sposób oględny, kulturalny. Polskie rzeki to nie ścieki, zróbmy coś z tym razem - podkreślała.

Przeczytaj też: Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u