"Parasolką w Kaczyńskiego" w Zielonej Górze. "Spieprzaj dziadu" - skandowano (ZDJĘCIA)

28 listopad 2022
Autor: 
"Parasolką w Kaczyńskiego" w Zielonej Górze Redakcja

Pikieta "Parasolką w Kaczyńskiego" na deptaku w Zielonej Górze. Wydarzenie odbyło się w 104. rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych.

W poniedziałek, 28 listopada, Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował serię protestów w polskich miastach. W Warszawie wydarzenie pod hasłem "Parasolką w Kaczyńskiego" odbyło się pod domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W Zielonej Górze postawiono z kolei na deptak i pomnik Bachusa. Dzień protestu nie jest przypadkowy. Dziś przypada bowiem 104. rocznica wywalczenia przez Polki praw wyborczych.

- Wyśmiewane, obrażane, lekceważone. Bite, szarpane i zamykane w aresztach. Nasze prababki skutecznie walczyły o to, co nam wydaje się oczywiste. O swoje i nasze prawa wyborcze. Kobiety z parasolkami uderzające w płot i okna rządowej willi były w 1918 skutecznymi buntowniczkami. Wywalczyły, wyszarpały, a nie "dostały" czy "otrzymały" prawa wyborcze - podkreśla Zofia Szozda, członkini zarządu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

"Za śmierć matek i córek", "Za niszczenie wolnych mediów"

Wydarzenie "Parasolką w Kaczyńskiego" jest po części odpowiedzią i wyrazem sprzeciwu na słowa Jarosława Kaczyńskiego, że młode kobiety nie rodzą dzieci, bo "dają w szyję". Wśród transparentów, które mieli ze sobą mieszkańcy Zielonej Góry, można było wyczytać jednak jeszcze inne zarzuty w stronę prezesa PiS. I tak pojawiały się parasolki "Za cenzurę artystów", "Za pogardę wobec kobiet", "Za niszczenie wolnych mediów" czy "Za śmierć naszych matek, sióstr i córek".

Uczestnicy zgromadzenia oczywiście mieli ze sobą także wspomniane parasolki. Jedna z nich była nawet do dyspozycji Bachusa. W trakcie wydarzenia rozmwaiano również o systemie państwowej kontroli kobiet przez rejestr ciąż. Mieszkańcy zwracali także uwagę na zakaz aborcji oraz brak dostępu do edukacji seksualnej. Ponadto wspólnie podkreślali, że Jarosław Kaczyński skłócił Polki i Polaków.

W trakcie zielonogórskiej pikiety "Parasolką w Kaczyńskiego" zbierano dodatkowo podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Tak! Dla In vitro. In vitro to ludzie".

Przeczytaj też: Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u