Zima nie zaskoczy kolejarzy? "Będziemy przygotowani na wszelkie scenariusze"

29 listopad 2022
Autor: 
Zima nie zaskoczy kolejarzy? "Będziemy przygotowani" Redakcja

Kolejarze zgłaszają gotowość do zimy. PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że do utrzymania torów powołano specjalne zespoły szybkiego reagowania. Co jeszcze?

PKP PLK chwali się, że kolej jest dobrze przygotowana do zimy. Przekazuje, że pracownicy kolei czuwają już nad utrzymaniem odpowiedniego stanu torów.

- Do pracy w warunkach zimowych wyznaczono 180 zespołów szybkiego reagowania. W dyspozycji jest 280 maszyn do odśnieżania, m.in. pługi i odśnieżarki. W akcjach zimowych uczestniczyć może 66 pociągów sieciowych PKP Energetyka, przystosowanych do odladzania sieci trakcyjnej. Przewidziano zabezpieczenie preparatem antyoblodzeniowym ponad 4 tysiące kilometrów sieci trakcyjnej na głównych trasach - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Spółka PKP PLK podkreśla jednocześnie, że za utrzymanie obiektów kolejowych odpowiadają firmy sprzątające. To do ich zadań należy na przykład odśnieżanie czy usuwanie lodu na kładkach lub peronach.

"Będziemy przygotowani na wszelkie możliwe scenariusze"

- W akcji zimowej może uczestniczyć kilkanaście tysięcy osób. Wykorzystujemy monitoring warunków atmosferycznych, aby zespoły pracowników i sprzęt do odśnieżania jak najlepiej zapewniały przejezdność linii. W sytuacjach trudnych uruchamiamy zespoły zarządzania kryzysowego - mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wybuch w Siecieborzycach. Cztery osoby, w tym dzieci ...

Cały tabor przygotowało na zimę już między innymi PKP Intercity. Od początku września do 21 listopada wykonano przeglądy wszystkich pojazdów, jakimi dysponuje spółka. Ponadto w razie wystąpienia ewentualnych usterek dokonano weryfikacji stanów magazynowych podzespołów i części zamiennych.

- Spodziewamy się, że ruch w okresie zimowym, zwłaszcza świąteczno-noworocznym i feryjnym nie osłabnie, a to oznacza dla nas ogromne wyzwanie. Zimą na wszelkie możliwe scenariusze będziemy przygotowani – podkreśla Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

PKP PLK otworzy dworce całodobowo?

Kolejarze planują także nie zamykać dworców dla pasażerów w godzinach nocnych. Tutaj mamy jednak pewne wyjątki. Dworce czynne całodobowo nie będą zamykane na nocną przerwę techniczną, gdy temperatura będzie wynosić poniżej -10 stopni Celsjusza. W przypadku pozostałych dworców PKP PLK może podjąć decyzję o ich całodobowym otwarciu dopiero w przypadku znacznego spadku temperatury oraz sytuacjach nadzwyczajnych.

Przeczytaj też: Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemar Stępak odwołany. Jak odnosi się do zarzutów?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u