Koniec korków na krajowej "27" pod Zieloną Górą? Drogowcy zlikwidują ruch wahadłowy

30 listopad 2022
Autor: 
Koniec korków na krajowej "27" pod Zieloną Górą? Redakcja

Południowa obwodnica Zielonej Góry. Kończy się budowa ronda na DK27 w rejonie Świdnicy. Drogowcy chcą zlikwidować ruch wahadłowy.

Trwa budowa południowej obwodnicy Zielonej Góry. Jej początek znajdzie się przy drodze krajowej nr 27 koło Świdnicy, natomiast koniec przy rondzie Andrzeja Huszczy w zielonogórskiej Raculi. To będzie odcinek o długości blisko 13 kilometrów. Inwestycję za ponad 127 milionów złotych realizuje firma STRABAG. Wszystkie prace mają zakończyć się planowo do końca 2023 roku.

Wraz z obwodnicą drogowcy muszą wybudować trzy ronda: pod Jędzyrzchowem, w rejonie Ochli oraz w pobliżu Świdnicy. Prace przy tym ostatnim ruszyły pod koniec marca. Obecnie większość robót została już wykonana.

Rondo na drodze krajowej nr 27 koło Świdnicy - koniec korków?

Budowa ronda na krajowej "27" doprowadziła do zamknięcia zjazdu z DK27 na DW282 w stronę Wilkanowa/Zielonej Góry i w drugą stronę. Jednocześnie wraz z pracami wprowadzono wahadłową organizację ruchu. Za dnia kierują nim pracownicy, natomiast od godzin wieczornych sterowanie przejmuje sygnalizacja świetlna. To spowodowało, że na DK27 tworzą się spore korki. Korki tworzą też sami kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązkowej jazdy na suwak, czyli znajdując się na kończącym się pasie, nie dojeżdżają do jego końca, aby tam włączyć się na pas sąsiedni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wszystko wskazuje na to, że utrudnienia powoli będą dobiegać końca. Firma STRABAG, która realizuje inwestycję planuje w czwartek, 1 grudnia, około godziny 13:00 całkowicie zlikwidować ruch wahadłowy i puścić ruch już po całej tarczy ronda.

- Kierowcy będą mogli jeszcze napotkać chwilowe utrudnienia w postaci ruchu wahadłowego na DK27 w związku z koniecznością wykonania urządzeń systemu zarzadzania ruchem (SZR) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Pierwsze wahadło planowane jest w piątek, 2 grudnia, i potrwa około 6 godzin. W tym czasie ustawiane będą bariery - informuje Łukasz Mielnik z biura prasowego STRABAG.

Kolejne wahadła planowane będą w miarę postępu prac. Wówczas wykonywane będą fundamenty pod bramownice, montowana będzie bramownica i znaki zmiennej treści. Mimo wszystko te utrudnienia nie będą trwały przez dłuższy czas.

Otwarcie wlotu na DW282, czyli na drogę z/do Wilkanowa planuje się za około 2 tygodnie. I tak całe rondo bez wlotu na południową obwodnicę Zielonej Góry powinno zostać otwarte 19 grudnia.

Przeczytaj też: Jarosław Kaczyński przyjedzie do lubuskiego. Będzie m.in. w Zielonej Górze i Nowej Soli


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u