Nie będzie Budżetu Obywatelskiego w Zielonej Górze. Zobacz, jak głosowali radni

20 grudzień 2022
Autor: 
Nie będzie Budżetu Obywatelskiego w Zielonej Górze Redakcja

Budżet Obywatelski w Zielonej Górze pójdzie w odstawkę. Tak zdecydowała Rada Miasta Zielona Góra. Zobacz, jak głosowali poszczególni radni.

Budżet Obywatelski pozwala zgłaszać mieszkańcom projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu miasta. Następnie po procesie weryfikacji odbywa się głosowanie, a najlepsze zadania powinny być realizowane przez samorząd. To mocno wpływa między innymi na aktywizację społeczeństwa.

W Zielonej Górze w 2022 roku do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 43 projekty, a 30 z nich zostało pozytywnie zweryfikowanych przez miasto. Do podziału przeznaczono wówczas 6,5 milionów złotych, z czego 1,3 mln zapisano na zadania w dzielnicy Nowe Miasto. Jeden ze zwycięskich projektów nosił tytuł "Ratujmy życie! - defibrylatory dla wszystkich dzielnic". I tak na terenie dzielnicy Nowe Miasto powinno zostać zamontowanych 40 defibrylatorów AED.

Zielonogórski Budżet Obywatelski nie w najbliższych latach

Pierwotnie głosowanie w sprawie BO miało odbyć się 8 listopada, ale punkt został zdjęty z obrad. Dziś, 20 grudnia, radni pochylili się nad uchwałą. Ta dotyczy "zawieszenia przeprowadzania konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego w zakresie projektów przewidzianych do realizacji w 2023 roku oraz nieprzeprowadzenia konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego w zakresie projektów przewidzianych do realizacji w 2024 roku". Dodatkowo w jednym z paragrafów zapisano, iż "projekty przewidziane do realizacji w 2023 roku będą realizowane w 2027 roku".

Projekt złożyli wcześniej Filip Gryko oraz Andrzej Bocheński, radni z klubu Zielona Razem. Wskazali, że Budżet Obywatelski nie byłby realizowany "w związku z realizacją zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym".

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że zawieszenie Budżetu Obywatelskiego w Zielonej Górze "umożliwi dokończenie zobowiązań z poprzednich edycji oraz pozwoli na polepszenie procedury wyboru projektów i urealnienie możliwości realizacji przyszłych zobowiązań". Wśród argumentów pojawiły się także między innymi rosnące koszty, inflacja, zmieniające się przepisy oraz trudności firm wykonawczych, które borykają się z brakiem pracowników.

Rada Miasta Zielona Góra zdecydowała, że uchwała została przyjęta, a tym samym Zielonogórski Budżet Obywatelski poszedł w odstawkę. Za przyjęciem głosowało 14 radnych (radni Zielonej Razem i Piotr Barczak z PiS). Przeciwnych było 12 radnych, w tym radni Platformy Obywatelskiej, Tomasz Nesterowicz (Lewica) oraz większość radnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto od głosu wstrzymał się Marek Budniak (PiS).

- Budżet jest dla mieszkańców. Radni wraz z Prezydentem decydują o 99,4% wydatków miasta. Dlaczego mieszkańcom chce się odebrać ich i tak niewielki udział (0,6%) w tworzeniu budżetu miasta? - komentował w listopadzie Dariusz Legutowski, radny z klubu Platformy Obywatelskiej.

Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Polecimy do Egiptu! Pierwszy lot już jutro


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u