Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Zobacz, jak ma wyglądać nowy terminal (ZDJĘCIA)

29 grudzień 2022
Autor: 
Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Zobacz, jak ma wyglądać nowy terminal Fot. Pracownia Architektoniczna PROPAGO

Lotnisko Zielona Góra Babimost zyska nowy terminal pasażerski. Wiemy już, jak ma wyglądać. Wraz z samym obiektem powinien powstać też spory parking.

Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost od początku 2022 roku obsłużył już ponad 36 tysięcy pasażerów. Tym samym lotnisko poprawiło już swój najlepszy wynik, który wynosił do tej pory blisko 34 tysiące (rok 2019). Na nowy rekord pasażerów złożyło się przede wszystkim zwiększone zainteresowanie połączeniami z Babimostu do Warszawy oraz z powrotem, ale nie należy zapominać również o wakacyjnych rejsach do Antalyi w Turcji czy Rijeki w Chorwacji, gdzie frekwencja również była na bardzo dobrym poziomie.

Wraz ze zwiększoną ilością obsługiwanych pasażerów stabilnie rośnie także liczba operacji lotniczych. Każdego miesiąca odnotowuje się około 400 startów i lądowań różnego typu statków powietrznych. Większość z nich zdecydowanie stanowią loty szkolne.

- Bardzo wierzymy w lepszą przyszłość naszego portu lotniczego. Tłumy pasażerów, które szturmują nasze niewielkie lotnisko i chętnie kupują bilety, pokazują, że nasz wysiłek nie poszedł na marne. Mamy plany na przyszłość związane z rozwinięciem skrzydeł tego lotniska, z powiększeniem możliwości - podkreślał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dzień Otwarty Notariatu w Zielonej Górze

Lotnisko Zielona Góra Babimost z nowym terminalem

Jednym z elementów rozwoju portu lotniczego ma być budowa nowego terminala pasażerskiego. Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania "Budowa Terminala Pasażerskiego na Lotnisku Zielona Góra - Babimost w Nowym Kramsku" wygrała Pracownia Architektoniczna PROPAGO Paweł Gołębiewski z Zielonej Góry. Koszt projektu opiewa na kwotę 735 tysięcy złotych.

Nowy terminal ma mieć blisko 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znajdą się w nim pomieszczenia biurowe, usługowe i sanitarne oraz oczywiście kontroli, odbioru bagażu czy pomieszczenia "gate". Projekt obejmuje również parking dla 908 samochodów oraz 4 autokarów.

Lotnisko Zielona Góra Babimost jako zamawiający wskazało, że nowy terminal ma pozwolić na obsługę dwóch grup pasażerów po 180 osób w ciągu 2 godzin w systemie mieszanym Schengen/Non Schengen. Ponadto przy wykonywaniu projektu należy przewidzieć możliwość potencjonalnego bezkolizyjnego przechodzenia przylatujących pasażerów przesiadających się na kolejny lot bez konieczności przeprowadzenia powtórnej kontroli.

- Są już za nami przymiarki zarówno finansowe, jak i operacyjne oraz organizacyjne, jeśli chodzi o rozbudowę terminala w porcie lotniczym. Mamy przygotowane koncepcje, jest to bardzo przemyślany projekt - wyjaśnia Marcin Jabłoński.

Poniżej publikujemy wizualizacje nowego terminala na lubuskim lotnisku.

Przeczytaj też: Ktoś wyrzucił martwe ryby przy drodze koło Nowogrodu Bobrzańskiego. "Nie sprzedał, więc wyrzucił"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u