Strażacy z Kostrzyna nad Odrą będą mieli nową jednostkę. Czekali na to od lat (ZDJĘCIA)

04 styczeń 2023
Autor: 
Strażacy z Kostrzyna nad Odrą będą mieli nową jednostkę Fot. KM PSP Gorzów Wlkp.

W Kostrzynie nad Odrą powstanie nowa siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Strażacy bardzo czekają na tę inwestycję, bo obecny budynek jest bardzo wysłużony.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Kostrzynie nad Odrą działa obecnie w obiekcie przy ulicy Gorzowskiej 1, który jest własnością miasta. Budynek pochodzi z początku XX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają nawet czasy, gdy znajdowała się w nim zajezdnia tramwajowa.

- Dziś obiekt ze względu na zbyt małą ilość miejsc garażowych i magazynowych nie spełnia wymagań bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP określonych w Rozporządzeniu MSWiA. Dodatkowo powierzchnia i ukształtowanie placu manewrowego warunkuje niekorzystny układ komunikacyjny obiektu - informuje bryg. Bartłomiej Mądry, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

JRG Kostrzyn nad Odrą będzie miało nową siedzibę

O potrzebie budowy nowej siedziby dla strażaków z Kostrzyna nad Odrą mówiło się już od lat. Wcześniej próbowano rozbudować jeszcze obecny obiekt, ale problem stanowi fakt, że budynek jest częściowo objęty nadzorem konserwatora zabytków, a dodatkowo działka jest zbyt mała. Teraz inwestycja, która uzyskała wcześniej akceptację Komendanta Głównego PSP i została wpisana do Programu Modernizacji zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji powoli posuwa się do przodu.

Problemy strażaków doskonale rozumiały między innymi władze miasta, dlatego Rada Miasta Kostrzyna nad Odrą podjęła decyzję o przekazaniu pod budowę działki o powierzchni 1,2 hektarów położonej przy ulicy Pralników. Przekazanie działki zostało już przypieczętowane podpisaniem aktu notarialnego umowy darowizny działki przez Zastępcę Burmistrza Kostrzyna nad Odrą Zbigniewa Biedulskiego i st. kpt. Krystiana Koselę, Komendanta Miejskiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Teraz pora na kolejne etapy, a więc przygotowanie dokumentacji w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Sama budowa obiektów podstawowych i instalacji zgodnie z planem powinna odbywać się w latach 2024-2025, z kolei roboty wykończeniowe i zakup wyposażenia w latach 2026-2028.

Szacunkowy koszt budowy nowej jednostki w Kostrzynie nad Odrą to 17 milionów złotych. Poniżej publikujemy wstępne wizualizacje nowej siedziby kostrzyńskich strażaków.

Przeczytaj też: 870 misji lubuskich śmigłowców LPR w 2022 roku. Sprawdź, jaka załoga latała najczęściej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u