Państwowa Straż Pożarna w Lubuskiem. Zobacz, ile razy interweniowali strażacy w 2022 roku (LISTA, ZDJĘCIA)

11 styczeń 2023
Autor: 
Państwowa Straż Pożarna w Lubuskiem. Zobacz, ile razy interweniowali strażacy w 2022 roku Redakcja

Rok 2022 był dla strażaków w Lubuskiem bardzo pracowity. Łącznie odnotowano ponad 20 tysięcy interwencji. Zobacz, jak wyjeżdżała Państwowa Straż Pożarna.

Ich ogromną pracę cenią wszyscy i nic w tym dziwnego. To właśnie strażacy o każdej porze dnia i nocy pędzą z pomocą, aby ratować ludzi ze zmiażdżonych aut czy bronić płonące mienie. W ubiegłym roku strażacy z całej Polski odnotowali ponad 608 tysięcy interwencji, co jest największą liczbą zdarzeń notowaną w 30-letniej historii Państwowej Straży Pożarnej. A jak wyglądała praca lubuskich strażaków w 2022 roku?

W ubiegłym roku w samym województwie lubuskim strażacy odnotowali ponad 20,5 tysiąca zdarzeń, z czego przy ponad 14 tysiącach interweniowały Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP. Większość interwencji stanowiły miejscowe zagrożenia, czyli między innymi wypadki drogowe, otwarcia mieszkań czy usuwanie skutków wichur. Nie brakowało także pożarów, których w 2022 roku było o wiele więcej. Trawy, nieużytki oraz lasy płonęły dosłownie na potęgę. Już w połowie 2022 roku tylko na terenie chronionym straży pożarnej w Zielonej Górze liczba pożarów lasów wzrosła w porównaniu do 2021 roku 5-krotnie, natomiast 2-krotnie wśród nieużytków. Strażacy podkreślali, że tak źle nie było od 10 lat.

Wśród interwencji straży pożarnej nie brakuje także alarmów fałszywych. Na szczęście zdecydowaną większość z nich stanowią tzw. alarmy w dobrej wierze, czyli na przykład, gdy zgłaszający informuje o zadymieniu z budynku, a po przyjeździe zastępów okazuje się, iż był to kurz z remontowanego mieszkania. Do tego dochodzą także alarmy z monitoringów pożarowych zainstalowanych w różnych obiektach oraz alarmy złośliwe, które cały czas występują, ale jest ich o wiele mniej.

Najważniejsze wydarzenia dla strażaków

Rok 2022 zapadnie lubuskim strażakom w pamięci przede wszystkim z powodu katastrofy ekologicznej na rzece Odra. Mnóstwo funkcjonariuszy wspieranych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie przez około 8 dni zaangażowanych było w wyławianie śniętych ryb szczególnie w rejonie Zielonej Góry i Krosna Odrzańskiego. Nie była to łatwa sprawa, ponieważ pracę utrudniała bardzo wysoka temperatura i prażące słońce, a dodatkowo trzeba było mierzyć się ze odorem rozkładających się ryb, których ciała nawet przelatywały przez oczka podbieraków.

Strażacy z lubuskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych musieli zaangażować się także w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozstawiali namioty pneumatyczne na dworcach PKP, gdzie przyjmowali obywateli Ukrainy oraz transportowali ich do miejsc pobytowych na terenie województwa lubuskiego, ale nawet kraju. Strażaków angażowano też do pomocy przy przewożeniu łóżek, materaców czy żywności. Tutaj warto również zaznaczyć, że zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i jednostki OSP przekazywały sprzęt oraz samochody dla strażaków działających na terenie Ukrainy.

Lubuska straż pożarna nieustannie interweniowała także przy IZM, czyli Izolowanych Zdarzeniach Medycznych, które de facto zaczęły się na masową skalę od 2021 roku. To sytuacje, gdy Zespoły Ratownictwa Medycznego nie mogą szybko wyjechać do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu. Wtedy na pomoc pacjentom ruszają strażackie zastępy.

Przeczytaj też: Wyjazdy OSP w Lubuskiem w 2022 roku. Sprawdź, jak interweniowały jednostki (LISTA)

Jak interweniowały lubuskie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze?

Ile razy dokładnie interweniowały w 2022 roku poszczególne Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze z województwa lubuskiego? Poniżej prezentujemy szczegółową tabelę:

Lp. Nazwa jednostki Ilość interwencji
 1.  JRG 2 Gorzów Wielkopolski  1440
 2.  JRG 1 Zielona Góra  1167
 3.  JRG 1 Gorzów Wielkopolski  889
 4.  JRG 2 Zielona Góra  888
 5.  JRG Nowa Sól  865
 6.  JRG Żagań  849
 7.  JRG Słubice  776
 8.  JRG Żary  748
 9.  JRG Świebodzin  736
 10.  JRG Międzyrzecz  728
 11.  JRG Sulechów  715
 12.  JRG Szprotawa  634
 13.  JRG Sulęcin  623
 14.  JRG Strzelce Krajeńskie  584
 15.  JRG Lubsko  515
 16.  JRG Krosno Odrzańskie  514
 17.  JRG Gubin  510
 18.  JRG Wschowa  471
 19.  JRG Kostrzyn nad Odrą  462

Przeczytaj też: Wyjazdy OSP w Lubuskiem w 2022 roku. Sprawdź, jak interweniowały jednostki (LISTA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u