Akcja serce. Z Gorzowa do Wrocławia przetransportował je policyjny śmigłowiec (ZDJĘCIA, FILM)

18 styczeń 2023
Autor: 
Akcja serce. Z Gorzowa do Wrocławia przetransportował je policyjny śmigłowiec Fot. KWP Gorzów Wlkp., KWP Wrocław

Godzinę - tyle trwał transport serca do przeszczepu z Gorzowa Wielkopolskiego do Wrocławia. W akcji pomogło Lotnictwo Policji. Nowe serce otrzymała 48-latka.

Akcja serce odbyła się w niedzielę, 15 stycznia. Na przeszczepienie serca czekała 48-letnia pacjentka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

- Gdy pani zgłosiła się do nas na kwalifikację przed planowanym przeszczepem nerki, szybko okazało się, że niestety także serce nie jest wydolne i stan pacjentki wymaga transplantacji wielonarządowej. W takiej sytuacji zgodność immunologiczna dawcy i biorcy zmniejsza zdecydowanie ryzyko odrzucenia. Gdy więc otrzymaliśmy informację o dawcy w Lubuskiem, od którego możliwe będzie pobranie obu narządów, rozpocząłem planowanie całej akcji - relacjonuje Mateusz Rakowski, koordynator do spraw transplantacji serca wrocławskiego szpitala.

Drogą lądową transport serca zająłby ponad trzy godziny, a to zdecydowanie za długo. W grę wchodziła jedynie droga powietrzna, dlatego w akcji pomogło Lotnictwo Policji. Początkowo z uwagi na warunki pogodowe w misji miał wziąć udział śmigłowiec Black Hawk, ale ostatecznie do akcji zaangażowano śmigłowiec Bell-407GXi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych

Transport serca do przeszczepu w godzinę

Misja ruszyła o godzinie 8:00, gdy policyjna maszyna wystartowała z lotniska aeroklubowego Warszawa - Babice. Następnie mundurowi uzupełnili paliwo w Poznaniu, aby później wylądować w rejonie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim, która znajduje się tuż obok Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Chwilę przed 12:00 załoga wystartowała z cennym ładunkiem do Wrocławia.

- Lot przebiegł zgodnie z planem. Godzinę później serce zostało bezpiecznie dostarczone na salę operacyjną - mówi insp. pil. Robert Sitek, szef Lotnictwa Policji.

Tuż po dostarczeniu serca we wrocławskim szpitalu rozpoczęła się operacja 48-latki. Przeszczepienie serca trwało pięć godzin, ale kobieta ponownie pojawiła się na sali operacyjnej o godzinie 20:00, ponieważ potrzebowała także transplantacji nerki. Narząd pobrano od tego samego dawcy w Gorzowie, ale został dostarczony drogą lądową.

- Operacje przebiegły pomyślnie. Następnego dnia rano pacjentka mogła już oddychać samodzielnie. Jej pierwsze słowa to: "Dzień dobry Panie Mateuszu, dziękuję wszystkim zaangażowanym" – mówi Mateusz Rakowski ze szpitala we Wrocławiu.

Przeczytaj też: Polak wracał busem z Niemiec. Wiózł skradzione koła o wartości 30 tysięcy euro


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u