Zielona Góra kupuje 5 autobusów elektrycznych. Koszt? Ponad 15 milionów złotych (ZDJĘCIA)

19 styczeń 2023
Autor: 
Zielona Góra kupuje 5 autobusów elektrycznych. Koszt? Ponad 15 milionów złotych Fot. Bartosz Mirosławski/UM ZG

MZK Zielona Góra zyska kolejne autobusy elektryczne. Pięć nowych pojazdów będzie kosztowało ponad 15 milionów złotych. Dostarczy je firma ARP E-Vehicles.

Autobusy elektryczne działają w Zielonej Górze od września 2018 roku. To właśnie wtedy na ulice miasta pierwszy raz w barwach MZK Zielona Góra wyjechały elektryczne pojazdy marki Ursus. Wkrótce tabor przewoźnika zasili 8 elektrycznych Solarisów Urbino 12 electric i 4 elektryczne pojazdy Mercedes-Benz eCitaro G, ale to jednak nie wszystko. Prezydent Janusz Kubicki podpisał już umowę na zakup kolejnych autobusów.

Tym razem nowe pojazdy dla MZK Zielona Góra dostarczy firma ARP E-Vehicles z Solca Kujawskiego. Będzie to pięć elektrycznych, niskopodłogowych autobusów marki Pilea. To pojazdy typu MIDI, czyli o długości 10 metrów. Zgodnie z zapisami w przetargu każdy z takich autobusów powinien mieć minimum 60 miejsc bez kierowcy, w tym przynajmniej 25 siedzących. Ponadto pojawiło się wskazanie, iż kabina kierowcy powinna być zabudowana z oszklonymi i odpornymi na uderzenia drzwiami.

Co między innymi znajdzie się w przedziale pasażerskim? - Automat biletowy umożliwiający zakup biletu płacąc kartą, kodem BLIK i bilonem, defibrylator AED, trzy wejścia USB (typu A i typu C), 2 lub 3 kasowniki najnowszej generacji przystosowane do obsługi biletów elektronicznych, miejsce o wymiarach standardowych na wózki (dziecięcy i/lub inwalidzki) usytuowane w okolicy drugich drzwi oraz rampa do zjazdu (wjazdu) wózka inwalidzkiego lub dziecięcego otwierana ręcznie w świetle drugich drzwi - czytamy.

Pięć autobusów elektrycznych za ponad 15 milionów

Autobusy polskiej produkcji marki Pilea zgodnie z zapewnieniami posiadają baterie pozwalające przejechać bez potrzeby ładowania co najmniej 220 kilometrów. Wraz z ich dostarczeniem firma ARP E-Vehicles powinna uruchomić na terenie zajezdni MZK Zielona Góra dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stały o mocy wyjściowej 60-120 kW. Wartość całego zamówienia opiewa na kwotę ponad 15,3 miliona złotych. Pieniądze na ten cel będą pochodziły w większości z dofinansowania Unii Europejskiej.

- To polski, innowacyjny, lekki, elektryczny pojazd. Baterie zamontowane są pod podłogą, ich ciężar sprawia, że pojazd jest stabilny, nie wychyla się na rondach i zakrętach - podkreśla Piotr Śladowski, członek zarządu ARP E-Vehicles.

Z inwestycji zadowolony jest prezydent miasta Janusz Kubicki, który podpisał już umowę na zakup pojazdów. - Chcemy, aby nasz tabor był niemal w całości elektryczny i przyjazny środowisku. Będziemy liderem w Europie. Autobusy elektryczne w mieście przejechały łącznie 11 milionów kilometrów - mówi.

Obecnie MZK Zielona Góra posiada 85 autobusów, w tym 43 elektryczne.

Przeczytaj też: Zderzenie osobówek koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Jedna osoba została poszkodowana (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u