W Torzymiu otwarto pierwszy w Lubuskiem ośrodek geriatrii. Kosztował ponad 18 milionów (ZDJĘCIA)

13 luty 2023
Autor: 
W Torzymiu otwarto pierwszy w Lubuskiem ośrodek geriatrii Redakcja

18 milionów złotych - tyle kosztowało przygotowanie pierwszego w województwie lubuskim ośrodka geriatrii. Dziś został on oficjalnie otwarty.

Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu zyskał ośrodek geriatrii z prawdziwego zdarzenia. Kompleksowo zajmie się on diagnozowaniem i leczeniem pacjentów cierpiących na schorzenia wieku podeszłego. Dziś, 13 lutego, centrum zostało oficjalnie otwarte.

- Właśnie zaczyna się kolejny ważny etap w historii naszego szpitala. Sześć lat temu przecinaliśmy wstęgę na otwarciu Lubuskiego Centrum Pulmonologii. Dziś, po czterech latach starań, otwieramy pierwszy w województwie ośrodek geriatrii - cieszyła się Katarzyna Lebiotkowska, prezes szpitala w Torzymiu.

"To pierwszy w regionie ośrodek z prawdziwego zdarzenia"

Radości z inwestycji nie kryła dziś Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. - Robimy swoje, wyręczamy w wielu sferach życia państwo i ten pierwszy w naszym regionie ośrodek z prawdziwego zdarzenia utworzyliśmy w oparciu o nasz budżet. Takich ośrodków powinno być znacznie więcej - mówiła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Targowski podkreślał, że każda taka inicjatywa tworzenia nowych ośrodków geriatrycznych zasługuje na poparcie. Zaznaczał jednocześnie, iż opieka geriatryczna wymaga jeszcze wielu starań, aby dorównać do innych krajów, ponieważ "u nas z tymi miejscami jest na razie krucho".

- Chciałbym bardzo docenić to, że pani marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z moimi koleżankami i kolegami parlamentarzystami realizuje konsekwentnie program pokazania mi, że lubuskie to nie tylko koszary i czołgi. Możecie być dumni z tej placówki. To przykład, jak dobrze działa samorząd w ogóle, bo to samorząd wie, co jest potrzebne mieszkańcom, to samorząd wie, jak najlepiej wydawać pieniądze podatników. Najgorzej jest, gdy decyzje zapadają w Warszawie - zaznaczał Tomasz Siemoniak, poseł na Sejm RP.

Koszt? Ponad 18 milionów złotych

Ośrodek geriatrii w Torzymiu mieści się w nowoczesnym obiekcie o powierzchni ponad 2,2 tysięcy metrów kwadratowych. W środku mieści się 70 łóżek szpitalnych, które umieszczone są w bardzo komfortowych salach. W środku można poczuć się dosłownie, jak w porządnym apartamencie typu studio. Obiekt wyposażono dodatkowo w agregat prądotwórczy oraz instalację gazów medycznych, czyli między innymi tlenu medycznego.

Inwestycja pochłonęła łącznie przeszło 18 milionów złotych. Najwięcej, ponieważ przeszło 17,3 miliona to dofinansowanie z budżetu województwa. W kwocie ponad 547 tysięcy dołożył się sam szpital, który dodatkowo kwotą 150 tysięcy wspomogła gmina Torzym na czele z burmistrzem Ryszardem Stanulewiczem. Ponadto blisko 281 tysięcy pochodziło z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przeczytaj też: Tragiczny finał poszukiwań koło Sulęcina. Służby znalazły ciało 68-letniego mężczyzny


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u