Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do premiera o odwołanie wojewody. Jakie stawia zarzuty?

20 luty 2023
Autor: 
Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do premiera o odwołanie wojewody Fot. Redakcja, Lubuskie.pl

Sejmik Województwa Lubuskiego przyjął apel do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie wojewody lubuskiego. W treści poruszono m.in. kwestię katastrofy na Odrze i samej postawy wojewody.

Dziś, 20 lutego, odbyła się zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Tym razem nie w Zielonej Górze, lecz w Gorzowie Wielkopolskim, a dokładniej w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak do odwołania? O to apeluje sejmik

Radni w trakcie obrad podjęli temat apelu w sprawie odwołania wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka złożonego przez klub Platformy Obywatelskiej. To pokłosie wniosku, który 4 sierpnia 2022 roku złożyła do premiera marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Chodziło wówczas o wszczęcie czynności w celu odwołania Władysława Dajczaka ze stanowiska, ale ostatecznie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie zareagowała na to w żaden sposób.

Jakie zarzuty postawiono wojewodzie? W apelu pojawił się między innymi temat katastrofy ekologicznej na Odrze. Czytamy, iż wojewoda nie miał żadnej aktywności w zwalczaniu skutków katastrofy, a jedynym dającym się zauważyć jego zachowaniem w tej sprawie był "spektakularny przelot śmigłowcem nad rzeką zakończony symptomatycznym stwierdzeniem, iż masowe zatrucie ryb w rzece Odrze istotnie ma miejsce".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

- Wojewoda Dajczak nie wypełnia obowiązku współdziałania wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej. Od początku swojej kadencji nie uczestniczył w żadnej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, którego wiele lat był radnym. Sesji tych odbyło się 51. Choćby z tego powodu trudno mówić o jakimkolwiek współdziałaniu Wojewody z organami administracji samorządowej - czytamy w apelu.

Kolejnym zarzutem wymienionym w dokumencie jest brak aktywności w utworzeniu oddziału kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. Wnioskodawcy podkreślali, iż Władysław Dajczak od trzech lat jest przeciwny tej inicjatywie, a za jego postawą kryje się "konflikt interesów na linii pieniądze publiczne, a interes prywatny". Poruszają tu kwestię szpitala w Nowej Soli, gdzie prywatna spółka należąca do... konsultanta wojewódzkiego ds. zdrowia powołanego przez wojewodę na zasadzie wyłączności wykonuje świadczenia w ramach leczenia kardiochirurgicznego.

- Taka postawa wojewody przekonuje o demonstracyjnym lekceważeniu swojego ustawowego obowiązku, o braku podstawowego szacunku dla prawa, a przede wszystkim o braku jakiegokolwiek zaangażowania w rozwiązywanie ważnych dla mieszkańców województwa problemów - zapisano w apelu.

Apel o odwołanie wojewody. Jak głosowali radni sejmiku?

Za przyjęciem apelu zagłosowało 18 radnych, jedna osoba się wstrzymała, a 10 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. Za były sejmikowe kluby Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Z treścią apelu nie zgadzały się zaś kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Samorządowego Lubuskiego.

- Pan wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie, nie widzimy aktywności pana wojewody - podkreślała radna Anna Chinalska (PSL). Podobnego zdania była Maria Jaworska z klubu Bezpartyjni Samorządowcy: "Wojewoda nie tylko nie zabiega o kardiochirurgię w Gorzowie, ale hamuje. Wspiera prywatne interesy swoich ze szpitala w Nowej Soli. Prywata jest ważniejsza niż zdrowie Lubuszan z północnej części naszego województwa" - zaznaczała.

Jak odnieśli się do tego przeciwnicy apelu? Radna PiS Małgorzata Gośniowska-Kola mówiła, że apel jest "wrzutką, która ma podnieść rangę tej sesji". Głos zabrała też Wioleta Haręźlak (Samorządowe Lubuskie), która podkreślała, iż apel jest "przygotowany za pięć dwunasta" i jej klub nie poprze go.

Przeczytaj też: Tragiczny wypadek koło Sulechowa. Ciężko ranny kierowca zmarł w szpitalu (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u