Zielonogórscy lekarze uratowali zdrowie i głos młodego wokalisty!

10 marzec 2023
Autor: 
Zielonogórscy lekarze uratowali zdrowie i głos młodego wokalisty! Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Lekarze w Zielonej Górze uratowali zdrowie młodego wokalisty. Dzięki zaangażowaniu specjalistów udało się również zachować czysty głos mężczyzny!

Młody mężczyzna zawodowo zajmujący się śpiewaniem w musicalach poważnie zachorował. Niestety u wokalisty lekarze zdiagnozowali dużego guza w tętnicy szyjnej zwanego przyzwojakiem. Konieczna okazała się operacja usunięcia guza, która niosła za sobą poważne ryzyko uszkodzenia głosu wokalisty czy powikłań neurologicznych. 

Zabiegu podjęli się prof. dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, radiolog interwencyjny dr n. med. Bartosz Żabicki oraz chirurg głowy i szyi dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii.

Skomplikowana operacja w zielonogórskim szpitalu

- Głos był dla tego mężczyzny bardzo ważny. W tym przypadku guz nie tylko prawie całkowicie obrastał tętnicę szyjną wewnętrzną doprowadzającą krew do mózgu, ale także ściśle przylegał do nerwu błędnego, a jego uszkodzenie doprowadziłoby do zmiany barwy głosu, a nawet chrypki. Przede wszystkim obawialiśmy się powikłań neurologicznych w postaci udaru mózgu, ale również istotne było właśnie zachowanie barwy głosu pacjenta - tłumaczy Łukasz Dzieciuchowicz.

Pierwszy etapem postępowania była embolizacja guza w celu zmniejszenia krwawienia. - Od strony światła naczynia zostały podane cząsteczki, po to, aby zamknąć unaczynienie nowotworu. - podaje kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Następnie przeprowadzono zabieg operacyjny, podczas którego odpreparowano guza od tętnicy i go wycięto. 

Operacja zakończona sukcesem!

- Operacja zakończyła się sukcesem. Nie było ubytków neurologicznych, nie doszło też do zmiany głosu. Cieszy nas to, bo są to rzadkie guzy, a co za tym idzie, jest mało ośrodków, które mają w tym zakresie doświadczenie - podkreśla Dzieciuchowicz. 

Czytaj także - Sulechów: Pracownik ukradł specjalistyczny kabel. Starty firmy to blisko pół miliona złotych!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u