Dodatkowe środki na dziecięcą psychiatrię w Lubuskiem!

28 marzec 2023
Autor: 
Dodatkowe środki na dziecięcą psychiatrię w Lubuskiem! Redakcja

Samorząd województwa lubuskiego przeznacza dodatkowe środki na wsparcie dziecięcej psychiatrii w województwie.

Niestety w ostatnich latach liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży dramatycznie rośnie a psychiatria dziecięca w Polsce jest na dramatycznie niskim poziomie. W województwie lubuskim według szacunków wskaźnik lekarzy specjalistów w zakresie psychiatrii wynosi 0,16 na 10 tys. dzieci i młodzieży. Dodatkowo średnia wieku tych lekarzy jest bardzo wysoka. Lubuski samorząd zdecydował się przekazać dodatkowe środki na psychiatrię dziecięcą.

We wtorek, 28 marca marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę na wsparcie lekarzy, którzy wybrali specjalizację z psychiatrii dziecięcej oraz umowę zapewniającą praktyki w ośrodku w Zaborze. Pierwsza umowa dotyczy środków pieniężnych dla sześciu lekarzy, którzy kształcą się w zakresie specjalizacji z psychiatrii dziecięcej. Celem jest pozyskanie nowych specjalistów, których tak bardzo zaczyna brakować. 

Musimy wspierać specjalizację, bo nie ma innego wyjścia, by pozyskać lekarzy, którzy tak bardzo są nam potrzebni – mówiła Elżbieta Anna Polak. Na dodatkowe wsparcie w postaci stypendiów i specjalnych grantów mogą liczyć również osoby, które zdecydują się na specjalizację z psychologii klinicznej. 

Realizacja projektu "Pozytywka"

Celem projektu realizowanego przez Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze oraz Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego jest zwiększenie dostępu do specjalistycznej opieki psychiatrycznej. Docelowo projekt miał zakończyć się w czerwcu br., jednak został przedłużony do grudnia 2023. Łączna wartość projektu to blisko 13 milionów złotych.

-Wystąpiliśmy do NFZ o finansowanie projektu przez kolejne dwa lata. Wtedy nasz podmiot, który jest największym w Polsce ośrodkiem leczącym dzieci i młodzież, także jedynym, który zajmuje się wyłącznie dziećmi i młodzieżą, będzie miał wszystkie trzy poziomy w ramach reformy psychiatrii dziecięcej. Czyli poradnię psychologiczno-pedagogiczną, poradnię psychiatryczną i wysokospecjalistyczne usługi w zakresie całodobowej opieki psychiatrycznej - powiedział Andrzej Żywień, dyrektor SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Dodatkowo w ramach projektu prowadzone będą warsztaty profilaktyczne realizowane przez Fundację „Nie Widać Po Mnie” z Warszawy. Przygotowane zostaną specjalne materiały dostępne także po zakończeniu projektu. Będą to materiały edukacyjne dla rodziców, m.in. dotyczące tego, czego potrzebują dzieci do prawidłowego rozwoju, jak pracować z ich emocjami.

- Będziemy rozmawiać także o wyzwaniach współczesnego świata, budowaniu własnej tożsamości, cyberprzemocy, uzależnieniach behawioralnych, zaburzeniach depresyjnych czy lękowych. Będziemy przygotowywać także kadrę pedagogiczną, aby mogła wspierać dzieci i młodzież. Mamy wytypowanych 41 szkół i w tych szkołach mamy przeprowadzić warsztaty - wyjaśniła Urszula Szybowicz.

Czytaj także - Wypadek z udziałem motocyklisty w Gorzowie. Osobówka wymusiła pierwszeństwo!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u