Będą punkty pomiarowe na Odrze (ZDJĘCIA i FILMY)

06 kwiecień 2023
Autor: 
Będą punkty pomiarowe na Odrze Redakcja

W środę, 5 kwietnia 2023 r. w Przystani nad Odrą w Cigacicach, przedstawiciele pięciu nadodrzańskich województw podpisali "Memorandum o porozumieniu ws. ochrony i odbudowy ekosystemu rzeki Odry".

Marszałkowie czterech nadodrzańskich regionów, w sierpniu 2022 roku, podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rzetelnej diagnozy tego, co wydarzyło się w Odrze i na rzecz rewitalizacji całego ekosystemu Odry.

- Prowadzimy te prace – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Zaprosiliśmy do naszego zespołu przede wszystkim ekspertów: naukowców, ekologów, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną z Odrą. Powstały trzy zespoły: zadaniem pierwszego jest wykonanie rzetelnej diagnozy całego ekosystemu i przygotowaniem monitoringu, drugi zespół pracuje nad przygotowaniem strategii rewitalizacji, odbudowy tego, co zostało w tej strasznej katastrofie zniszczone. Trzeci zespół, też bardzo ważny, zajmuje się administracją i finansami. Jego zadaniem jest sfinansowanie badań, które prowadzimy.

Każdy z regionów, w ramach własnych budżetów samorządowych przeznaczył środki finansowe na badania, które realizują uczelnie. Wczoraj zostało podpisane porozumienie z uczelniami wszystkich pięciu województw. Został ustalony harmonogram kolejnych działań. 

W chwili obecnej kompetencje do zarządzania Odrą, jak i innymi rzekami w Polsce, zostały przesunięte z Ministerstwa Klimatu do Ministerstwa Transportu i Infrastruktury. Tym samym rząd traktuje Odrę jak drogę transportową a nie jako ekosystem, który trzeba chronić. Te decyzję przyczyniają się do pogorszenia a nie poprawienia stanu rzeki. 

- Wody Polskie umywają ręce. Mówią "my zarządzamy drogą wodną a nie rybami" - mówił marszałek  województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - To absurd. Tego typu zarządzania rzekami nie ma chyba w całej Europie. 

Samorząd Lubuski z rezerwy ogólnej na badania przeznaczył 200 tys. zł. Będzie pięć punktów pomiarowych.

- To już się dzieje, natychmiast - informuje marszałek Polak. - W ramach naszego porozumienia z uczelniami badania są prowadzone w każdym regionie a docelowo chcemy aby tu powstały stacje pomiarowe. Dlatego mamy te trzy zespoły ekspertów. 

Przeczytaj także: W ciągu kilku dni z lubuskiej Odry wyłowiono 25 ton martwych ryb!

MATERIAŁY VIDEO POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u