Jasień: Dym z komina leciał na bociany. Mieszkanka: "Komora dymowa dla bocianów" (ZDJĘCIA)

06 kwiecień 2023
Autor: 
Jasień: Dym z komina leciał na bociany Fot. Grzegorz Wadejsza, Stowarzyszenie "Jasieniaki"

Jasień. Kłęby dymu wydostające się z komina ośrodka kultury trafiały wprost do bocianiego gniazda. Wszystko można było zobaczyć na transmisji na żywo. MGOK tłumaczy, że była to awaria.

Bociany w Jasieniu to swego rodzaju symbol miasta. Wraz z nadejściem wiosny mieszkańcy wyczekują ich przylotu, a później mogą przez całą dobę oglądać ich życie. To wszystko za sprawą kamery, która znajduje się nad gniazdem, ponieważ obraz z niej transmitowany jest na żywo przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia "Jasieniaki".

Dym z komina leciał na bociany

We wtorkowy poranek, 4 kwietnia, ludzie oglądający transmisję zaczęli się jednak obawiać o życie bocianów. Po godzinie 7:00 bocianie gniazdo spowiły kłęby dymu. Nie minęła chwila, a w gęstym zadymieniu zniknęła cała ptasia rodzina. Nagranie ukazujące całą sytuację opublikował pan Grzegorz, mieszkaniec Jasienia. Jednocześnie internauci masowo zaczęli publikować na portalach społecznościowych wycinki z transmisji na żywo.

Komin, na którym znajduje się gniazdo, należy do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu. Kierownik placówki wydał w tej sprawie specjalny komunikat.

- Rozumiemy Państwa oburzenie. Czujemy się podobnie. Dym, który otoczył przy rozpalaniu pieca gniazdo bociana umieszczonego na kominie MGOK spowodowany był awarią starego nadmuchu pieca. (...) Gdy tylko zauważyliśmy tak mocne dymienie zareagowaliśmy, aby piec został wyłączony. Choć przy tego typu piecach nie jest to natychmiastowe - informuje Łukasz Michałkiewicz, pełniący obowiązki dyrektora MGOK.

"Pracujemy nad rozwiązaniem problemu"

Jak czytamy w komunikacie MGOK Jasień, burmistrz podjął już decyzję o wymianie pieca, aby ani działalność MGOK ani bociany nie ucierpiały. Trwają procedury wyceny nowego systemu ogrzewania. Aktualnie ośrodek ograniczył swoją działalność z powodu problemów z ogrzewaniem. - Możemy zapewnić wszystkich Państwa, że bociany maja się dobrze i zrobimy wszystko, aby sytuacja się nie powtórzyła - podkreśla Michałkiewicz.

Informacja o sytuacji pojawiła się także na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Jasieniu na Facebooku.

- W związku z ostatnim zainteresowaniem Naszym Jasieńskim bocianem, pragniemy poinformować, że ma się on dobrze. Możemy Państwa zapewnić, że bocian Wojtek jest cały i zdrowy, a jakość powietrza (miernik na budynku szkoły przy MGOK) jest bardzo dobra. Cieszymy się, że los Naszych bocianów jest dla Państwa taki ważny i gwarantujemy, że dla nas również - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj też: Pożar koło Lubska. Płonęły trawy i trzciny. Wezwano samolot gaśniczy (ZDJĘCIA)

Fot. Stowarzyszenie "Jasieniaki", Grzegorz Wadejsza, Redakcja


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u