Strażacy polewali domy w lany poniedziałek. To był śmigus-dyngus w pełnej krasie! (ZDJĘCIA)

10 kwiecień 2023
Autor: 
Strażacy polewali domy w Lany Poniedziałek Redakcja

Lany poniedziałek. Lubuscy ochotnicy podtrzymują tradycję. Strażacy polewali domy mieszkańców między innymi w Zielonej Górze i gminie Świdnica. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Poniedziałek Wielkanocny to zgodnie z tradycją lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus. W ten dzień bez wyjątku polewamy się wodą. To ludowa tradycja, którą kultywuje się od lat. W wielu miejscowościach na terenie województwa lubuskiego nie kończy się jednak na opryskaniu kilkoma kroplami wody, ponieważ w ruch idą strażacy z jednostek OSP.

Lany Poniedziałek - strażacy polewali domy

OSP Świdnica, OSP Koźla oraz zielonogórska OSP Racula - to między innymi strażacy z tych jednostek corocznie kultywują zwyczaj polewania domów. Mieszkańcy biorą to za dobrą wróżbę i ochronę domostw od ognia, a w zamian często wspierają ochotników datkami. Tak jest, chociażby w Raculi, gdzie ochotnicy, zbierając od ludzi przysłowiowe "co łaska" planują docelowo przeznaczyć fundusze na zakup ambulansu.


Pożniej materiał z zielonogórskiej Raculi. Dalsza część artykułu pod wideo:


Akcje strażaków stały się już lokalną tradycją. W lany poniedziałek niemalże każdy mieszkaniec siedzący przy wielkanocnym stole wypatruje wówczas znajomego wozu gaśniczego. Gdy nadjedzie, wszyscy domownicy ruszają do okien lub podchodzą do ochotników, aby zrosili ich wodą. Z tego zwyczaju zdecydowanie najbardziej cieszą się dzieci, które wyczekują na jednostki OSP na przykład z pistoletami na wodę.

Jak wyglądał lany poniedziałek w wykonaniu strażaków? Zobaczcie poniżej!

Przeczytaj też: Pożar w Piaskach pod Zieloną Górą. Spłonął dom. "Tragicznie rozpoczęte święta" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u