Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami w Lubuskiem. Ruszają opryski z samolotów

20 kwiecień 2023
Autor: 
Lasy Państwowe walczą ze szkodnikami w Lubuskiem Fot. Jędrzej Wiler / Aeroklub Ziemi Lubuskiej

RDLP Zielona Góra rozpoczyna zabiegi agrolotnicze. Aeroklub Ziemi Lubuskiej wykona opryski na powierzchni 38 tysięcy hektarów. Będzie zakaz wstępu do lasów.

Leśne szkodniki opanowały lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. To przede wszystkim barczatki sosnówki, czyli groźne stworzenia, które atakują przede wszystkim sosny. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do śmierci drzew oraz rozpadu drzewostanu. Wśród niebezpiecznych dla drzew owadów można wymienić także brudnicę mniszka oraz boreczniki sosnowe.

Ruszają zabiegi agrolotnicze

Pojedynczy owad nie jest w stanie zaszkodzić potężnemu drzewu, jednak liczna chmara to już spory problem. Ich obecność co roku sprawdzają leśnicy. Gdy jest ich zdecydowanie więcej, do akcji wkraczają samoloty. Tak będzie i w tym roku.

Od dziś, 20 kwietnia na terenie RDLP Zielona Góra rozpocznie się akcja ograniczania populacji szkodników owadzich. Teraz w okresie do 31 maja zabiegi agrolotnicze wykonane będą na powierzchni około 38 tysięcy hektarów. Opryski lasów odbędą się na terenie 11 nadleśnictw: Babimost, Sława Śląska, Krosno Odrzańskie, Torzym, Świebodzin, Brzózka, Bytnica, Cybinka, Gubin, Żagań oraz Wolsztyn.

Zabiegi agrolotnicze wykona Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Wszystko przy użyciu samolotów Antonov An-2. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych opryskiwaczy ilość cieczy roboczej preparatu Mospilan 20 SP na 1 hektar to zaledwie 3 litry, z czego 2 litry to woda.

- Zastosowane przez nas środki ochrony roślin są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Preparaty są bezpieczne również dla pszczół. Wszystkie zabiegi będą wykonane zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi wskazanymi przez producenta preparatu - informują leśnicy.

Będzie zakaz wstępu do lasów

W konkretnych miejscach na czas zabiegu wprowadzony będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Właściwe informacje pojawią się na m.in. na tablicach ogłoszeń w okolicznych miejscowościach oraz na stronie z zakazami wstępu do lasu. Dziś zakazy występują w rejonie Cybinki oraz Krosna Odrzańskiego.

Przeczytaj też: Protest rolników. Ciągniki zablokują drogi koło Sulechowa nawet na 8 godzin


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u