Matura 2023. Język polski - poziom podstawowy. Pytania

04 maj 2023
Autor: 
Matura 2023. Język polski - poziom podstawowy. Pytania Redakcja

Matura 2023 w nowej formule. Dziś absolwenci szkół średnich zmierzyli się z egzaminem na poziomie podstawowym z języka polskiego. Jakie były pytania?

W czwartek, 4 maja punktualnie o godzinie 9 w szkołach średnich rozpoczęły się egzaminy maturalne. W pierwszej kolejności tegoroczni abiturienci zdawali egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego. W tym roku matura odbywała się w dwóch formułach: nowej z 2023 roku oraz starej z 2015 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kożuchów. Lubuskie Carcassonne

Egzamin maturalny wyniki

Egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego w nowej formule składa się z trzech części i trwa 240 minut. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze egzaminacyjne około godziny 14, wówczas zaktualizujemy artykuł.

Jakie pytania pojawiły się na maturze podstawowej z języka polskiego?

Nowa formuła 2023:

  • Temat 1: Człowiek - Istota pełna społeczności,
  • Temat 2: Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

W pracach należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów,

Stara formuła 2015:

  • Temat 1: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury.  


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u